تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

نکاتی در مورد خرید عینک برای کودکان

نکاتی در مورد خرید عینک برای کودکان

 

اگر پدر یا مادری هستید که در جستجوی عینک مناسب برای فرزندتان هستید، احتمالا می دانید که قرار گرفتن در فضای عینک فروشی میتواند گیج کننده باشد. هیچ کمبودی در مورد فریم های مخصوص کودکان وجود ندارد. مشکل این است که: چگونه می فهمید که کدام یک: الف) باب میل فرزند شماست؛ و ب) دوام بیشتری خواهد داشت؟

برای شروع، اکثر کودکانی که به عینک نیاز دارند، دچار نزدیک بینی یا دوربینی چشم هستند. بسته به میزان مشکل چشم، چشم پزشک عینک را برای استفاده تمام وقت یا پاره وقت تجویز می کند.

بعضی از بچه ها آموزش می بینند که عینک خود را برای کارهای مدرسه بردارند، در حالی که دسته دیگر باید در تمام مدت بیداری عینک را به چشم خود داشته باشند.

گاهی اوقات چشم پزشک توصیه های خاصی در مورد قاب های عینک مناسب می کند؛ اما اغلب تصمیم نهایی در این مورد با شما، فرزندتان و عینک ساز است.

در اینجا 9 مورد برای داشتن تجربه ای مناسب در خرید عینک برای فرزندانتان آورده شده است.

 

1. ضخامت عدسی

 

نسخه عینک همیشه در انتخاب عینک همیشه اولین اولویت در انتخاب عینک است است. قبل از شروع به گشتن دنبال فریم مورد نظرتان، با عینک ساز در مورد مشخصه های مختلف لنز صحبت کنید مشورت کنید.

در صورت تجویز عدسی های قوی که احتمالا ضخیم هستند، نیاز است که فریم ها را تا حد ممکن کوچک انتخاب کنید تا ضخامت نهایی عدسی کم باشد. همچنین، عدسی های کوچکتر در مقایسه با عدسی های بزرگ به احتمال کمتری دچار مشکلات اپتیکی(ابیراهی) در لبه عدسی میشوند که باعث میشود احتمال تارشدگی دید و کج شدگی تصویر در دید افقی کمتر باشد.

 

2. مُدِ روز

 

چه عینک برای تمام طول روز باشد و چه گاهی اوقات استفاده شود اغلب کودکان با آن مشکل دارند، به خصوص بار اولی که از آن استفاده میکنند. بنابراین بسیار مهم است که از فریم هایی که اصلا جالب به نظر نمیرسند اجتناب کنید. شما همچنین باید فرزند خود را از فریم هایی که به وضوح مشکل دار، گران یا نامناسب هستند، دور کنید.

به یاد داشته باشید که هدف اصلی این است که فرزندتان را به استفاده از عینک راغب کنید. ویژگی های سودمند (و باحال) مانند لنزهای فتوکرومیک که به طور خودکار در نور خورشید تاریک می شوند، ممکن است به تشویق هر کودک برای استفاده از عینک کمک کنند.

 

3. پلاستیک یا فلز؟

 

قاب های عینک کودکان از پلاستیک یا فلز ساخته می شوند و بسیاری از آنها دارای سبک هایی هستند که به طور عمدی قاب های عمومی(مخصوص هر دو جنسیت) برای بزرگسالان را تقلید می کنند. بچه ها اغلب به این سبک ها جذب می شوند، زیرا با استفاده از آنها به ظاهر بزرگتر به نظر میرسند. برای بچه ها عجیب نیست که عینک هایی مانند عینک پدر یا مادرشان را طلب کنند.

در گذشته، قاب های پلاستیکی برای بچه ها انتخاب مناسبتری بود، زیرا آنها با دوام تر بودند، با دوام تر بودند، کمتر دچار خم شدگی و شکستگی میشدند، سبک تر و ارزان تر بود. اما در حال حاضر، تولید کنندگان قابهای فلزی را تولید می کنند که این ویژگی ها را نیز شامل می شوند. ترکیبات فلزی متفاوت است، بنابراین از عینک ساز یا عینک فروش بر اساس تجربه اش بپرسید فکر میکند چه نوعی برای فرزند شما بهترین گزینه است.

اگر کودک شما حساسیت به مواد خاص داشته باشد، به دنبال موادی باشید که حساسیت زا نیستند. به عنوان مثال، بعضی از افراد به آلومینیوم های حاوی نیکل آلرژی دارند.

 

4. ثابت شدن عینک روی بینی

 

یکی از سخت ترین قسمت هایی که در مورد انتخاب قاب های مناسب برای کودکان وجود دارد این است که بینی آنها به طور کامل توسعه نیافته است، بنابراین آنها قسمت بالای بینی برای جلوگیری از لغزش پلاستیکی ندارند. با این حال، قاب های فلزی معمولا با پد های قابل تنظیمی ساخته می شوند، به طوری که آنها برای هر شخصی میتوانند قابل استفاده باشند.

اکثر تولیدکنندگان درباره این مشکل برای فریم های پلاستیکی آگاهند و قسمتی از عینک را که روی بینی قرار میگیرد به گونه ای کوچک میسازند تا روی بینی ثابت قرار گیرد.

هر فریم باید به صورت جداگانه ارزیابی شود تا اطمینان حاصل شود که به درستی در جای خود روی صورت شخص قرار میگیرد. اگر هر شکاف بین پل قاب و پل بینی وجود داشته باشد، وزن لنزها باعث می شود که عینک ها لیز بخورند هرچند که فریم قبل از سوار شدن لنز روی آن مناسب به نظر برسد.

مهم است که عینک در محل خود ثابت شود در غیر این صورت بچه ها تمایل به نگاه کردن از بالای لنزها دارند به جای اینکه از طریق عینک خود به اطراف نگاه کنند. یک عینک ساز معمولا بهترین داور برای بررسی مناسب بودن فریم برای قرار گیری روی بینی است.

 

5. نوع مناسب دسته

 

دسته ها که در قسمت پشت گوش قرار می گیرند، از سُر خوردن و افتادن عینک از صورت جلوگیری میکنند.

دسته های سیمی خم شده معمولا روی قابهای فلزی قرار دارند که از آنجایی که عینک را به طور کامل در سر جای خود نگه میدارند برای کودکان نوپا بسیار مفیدند.

گزینه دیگر بند است که در اطراف سر قرار دارد.

عینک های با دسته های سیمی یا بند انتخاب خوبی برای کسانی نیست که بخواهند فقط زمان های محدودی را عینک بزنند، زیرا که بستن و باز کردن آنها کمی دردسردار است. برای عینک هایی که به طور مداوم گذاشته و برداشته میشوند بهتر است از دسته های معمول یا استخوانی استفاده شود که صاف هستند و فقس قسمت خمیده ای در انتهای خود دارند که در پشت گوش قرار میگیرد. 

 

6. لولاهای فنری

 

یک ویژگی خوب که باید دنبالش باشید دسته هایی با لولاهای فنری است. این لولا های ویژه اجازه می دهد که دسته ها بدون هیچ مشکل و صدمه ای به طرف بیرون هم باز شوند. اگرچه گاهی اوقات کمی هزینه بیشتری دارند، لولای فنری می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند برای عینک کودکان باشد.

بچه ها هنگام استفاده یا درآوردن عینک دقت نمیکنند و لولای فنری می تواند به جلوگیری از نیاز به تنظیمات مکرر و تعمیرات گران قیمت کمک کند. این لولاها همچنین درصورتی که کودک با عینک به خواب برود یا روزهایی که فعالیت زیادی دارند، مفید خواهد بود. لولا های فنری برای کودکان نوپا به شدت توصیه می شود که گاهی اوقات دوست دارند با عینک های جدیدشان بازی کنند.

 

7. مواد عدسی

 

وقتی در مورد انتخاب فریم با فرزندتان به توافق رسیدید نوبت انتخاب لنز است.

لنز کودکان باید از پلی کربنات یا Trivex ساخته شود. این مواد به طور قابل توجهی مقاوم تر از سایر مواد لنز برای ایمنی بیشتر هستند. لنزهای پلی کربنات و Trivex نیز به مراتب سبکتر از لنزهای معمولی پلاستیکی هستند، که باعث می شود عینک ها راحت تر باشند، بخصوص برای عینکهایی با نمره زیاد.

پلی کربنات و Trivex دارای حفاظت داخلی در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) هستند که به طور بالقوه آسیب زاست و همچنین لنزها در محل ساخت با مواد ضد خش پوشش داده میشوند.

قیمت لنزهای پلی کربنات به طور کلی با هزینه های لنزهای معمولی پلاستیکی مقاوم در برابر UV و خش قابل مقایسه است. و با پلی کربنات، بچه ها این حاشیه امنیتی اضافی را برای محافظت از چشم خود خواهند داشت. به یاد داشته باشید که لنزهای Trivex ممکن است کمی بیشتر از پلی کربنات هزینه کنند.

حداقل مواد مطلوب برای لنزهای کودک شما شیشه است. اگرچه بر روی شیشه ی لنز برای مقاومت در برابر ضربه عملیات خاصی انجام میگیرد ولی به هر حال در صورت شکستن شیشه خرده های آن تهدیدی برای سلامت چشم است. لنزهای شیشه ای همچنین به طور قابل توجهی سنگین تر است، که باعث می شود آنها کمتر راحت باشند.

به علت مسائل مربوط به ایمنی، اکثر فروشگاه های عینک در ایالات متحده عینک های کودکان را با لنزهای شیشه ای عرضه نمیکنند.

 

8. عینک های ورزشی

 

پلی کربنات چنان ماده ایمنی برای مواد لنز است که ممکن است وسوسه شوید که اجازه دهید فرزندتان با عینک معمولی خود ورزش کند.

مشکل اینجاست: اگر چه پلی کربنات مواد لنز مورد استفاده برای عینک های ورزشی است، اما عینک های معمولی محافظت کافی دربرابر اشیاء بزرگ مانند توپ و آرنج را ندارند. بنابراین اگر بچه شما در فعالیت ورزشی شرکت کند، یک عینک ورزشی مناسب با لنزهای پلی کربنات بهترین محافظت را در برابر آسیب چشم ایجاد می کند.

برای محافظت مطلوب، عینک های ورزشی باید به درستی انتخاب و استفاده شوند - پس قبل از خرید، با یک چشم پزشک مشورت کنید. اگر چه غیر عادی به نظر میرسد، یک عینک ورزشی باید اندازه عمودی بزرگتری داشته باشد. اگر ضربه ای وارد شود و عینک با اندازه بزرگ بالا و پایین چشمها را از آسیب حفظ میکند. و در غیر اینصورت احتمال آسیب رسیدن به چشم شما زیاد است.

 

9. عینک زاپاس!

 

از آنجا که کودکان ممکن است با عینک خود دچار مشکل شوند، ایده خوبی است که یک عینک اضافی خریداری کنید. این خصوصا در مواردی که نمره چشم کودک شما زیاد است و بدون عینک فعالیتش مختل میشود مهم است.

در صورت عدم وجود تخفیف ویژه برای جفت دوم، از اپتیک خود بپرسید - اغلب آنها در صورتی که جفت پشتیبان در همان زمان به عنوان جفت اصلی خریداری شوند، انجام می شود. در بعضی موارد، میتوان از عینک ورزشی کودک به عنوان یدک استفاده کرد. یا اگر نمره چشم فرزند شما به طور قابل توجهی تغییر نکرده باشد، عینک های قبلی او را در یک مکان امن برای استفاده به عنوان یدکی نگه دارید.

اگر فرزند شما تمام وقت از عینک استفاده می کند (از جمله در فضای باز)، لنزهای فتوکرومیک یا عینک آفتابی طبی نیز باید برای کاهش تلالو نور، افزایش راحتی بصری و حفاظت 100 درصدی از نور ماورا بنفش خورشید مورد استفاده قرار گیرند.

برای کاهش هزینه ها، از  عینک ساز بپرسید که آیا لنزهای موجود در عینک های قبلی فرزندتان می تواند رنگ شود تا آنها را به عینک آفتابی تبدیل کند یا خیر. اگر نمره عینکی که میخواهید بخیپرید همان نمره عینک فعلی کودک شما باشد، یک گزینه مناسب این است که عینک آفتابی طبی خریداری کنید.

مولف: آرزو محب

کد: 50017439

زمان انتشار: دوشنبه 7 آبان 1397 08:30 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 437

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.