تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

عدسی و انواع آن

عدسی و انواع آن

یکی از مهمترین اجزای عینک عدسی می باشد که برای داشتن بینایی بهتر و بهداشت چشم انتخاب درست عدسی اهمیت فراوانی دارد.

باید اطلاعات کافی در مورد خصوصیات اپتیکی ، همچنین ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و کمی و کیفی عدسی ها توسط عینک سازان به فرد بیمار ارائه شود .

در طول زمان از گذشته تا به امروز مواد مختلفی در ساختمان عینک به کار گرفته شده و تنوع این مواد همچنان رو به افزایش است.

عدسی یکی از مواد به کار رفته در ساختمان عینک می باشد که دارای انواع زیر است :

عدسی های شیشه ای

عدسی های پلاستیکی

عدسی های پلی کربنات

عدسی های فتوکرومیک

عدسی های شیشه ای . ماده ای که در ساخت عدسی از گذشته رایج بوده همان شیشه است. شیشه به راحتی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرد و بسادگی دچار خط و خش نمی شود.

مشکل اصلی استفاده از شیشه برای ساخت عدسی وزن بالا و مقاومت پایین آن در برابر ضربه است .

عدسی های پلاستیکی . عدسی های پلاستیکی از لحاظ وزن تقریبا نصف عدسی های شیشه ای وزن دارند و بسیار سبک می باشند اما به راحتی بر روی آنها خط و خش می افتد و برای برطرف کردن این ایراد باید از پوشش ضد خش برای آنها استفاده شود.

عدسی های پلاستیکی بر خلاف عدسی های شیشه ای به راحتی بخار نمی گیرند و مواد چسبنده مانند خرده آهن روی آنها گودی یا سوراخ ایجاد نمی کند ، در صورتی که عدسی های شیشه ای این چنین نیستند .

عدسی های پلی کربنات. پلی کربنات در انواع گوناگون در دسترس است و ماده ای نرم است که به پوشش ضد خش نیاز دارد. مقاومت بالایی دارد و در صنایع نظامی هم استفاده می شود . مثلا برای ساخت شیشه ماشین های جنگی کاربرد دارد.

دلیل داشتن مقاومت بالا برای ساخت شیشه های ضد گلوله از آن استفاده می شود و همچنین بعدها در بعضی از قسمت های کلاه موتورسواران ، پنجره هواپیما و عینک های آفتابی از نوعی از پلی کربنات استفاده شد.

عدسی های فتوکرومیک. این نوع از عدسی ها در هنگام رویارویی با روشنایی ، تاریک و در تاریکی بی رنگ میشوند. در تشکیل این نوع عدسی از میلیون ها کریستال هالید نقره استفاده شده که در برخورد با نور خورشید یا اشعه فرابنفش به یون های نقره تجزیه گشته و میزان عبور نو ر را کاهش می دهند.

استفاده از عدسی های فتوکرومیک در فصل سرما و آب و هوای بسیار سرد توصیه نمی شود به دلیل اینکه سرما میزان عبور نور را از این عدسی ها به شدت ( تا حد صفر) کاهش می دهد.

عدسی های مرتبط با پیر چشمی . با بالا رفتن سن کم کم قدرت بینایی و وضوح دید ضعیف می شود. و فرد برای دیدن فاصله های دورتر نیازمند عینک می باشد ، اگر همین شخص ، مبتلا به بیماری نزدیک بینی هم باشد ، باید از دو عینک استفاده کند ، به دلیل سخت بودن و داشتن مشکلات زیادی که برای حمل و استفاده از دو عینک به طور همزمان وجود دارد راهکاری ابداع شده . برای جلوگیری از این امر از عدسی های دو کانونی ، سه کانونی اداری و تدریجی در عینک این افراد استفاده می شود. عدسی های اداری برای محیط های کار طراحی شده اند و دیدی بنیابینی دارند.

پوشش ضد رفلاکس عدسی ها بر روی میزان عبور نور و بازتاب آن تاثیر گذار است و باعث افزایش نور عبوری بر چشم و کمتر شدن بازتاب از سطح عدسی می گردد و همین کارکرد موجب می شود که فرد دید بهتری داشته باشد.

پوشش ضد رفلاکس عدسی ها می تواند یک لایه یا چند لایه باشد ولی کارکرد این پوشش ارتباطی به این لایه ها ندارد بلکه به نوع ماده انتخاب شده در لایه مربوط می شود. پوشش ضد رفلاکس در رنگ های متفاوتی وجود دارد ، این رنگ ها تاثیری در دید ندارند و فقط سلیقه ای هستند.

فواید استفاده از روکش ضد رفلاکس بر عدسی ها

*موجب دید بهتر می شود ؛ سبب بهتر دیده شدن و واضح تر دیده شدن جزئیات می گردد.

*به خاطر بازتاب های اضافی از سطح عدسی های بدون پوشش ضد رفلاکس ، چشم این افراد از پشت عدسی دیده نمی شود ولی عدسی های ضد رفلاکس با حذف بازتاب های اضافه دیدن چشم فرد را آسان می کند ولی در عین حال اگر عدسی دارای لکه ای باشد و تمیز نباشد کاملا مشخص می شود.

*یکی دیگر از محاسن این عدسی ها از بین بردن تصاویر مبهم خصوصا موقع رانندگی در هوای تاریک که به خاطر بازتاب های اضافی از سطح عدسی ایجاد می شوند است.

*این روکش باعث کمتر شدن اعوجاج تصویر در عدسی های با قدرت بالا می شود و هاله های رنگی در لبه های عدسی را کم کرده و یا از بین می برد.

*این روکش همراه با عدسی های فتوکرومیک در زیاد کردن عبور نور هم در شرایط تاریکی و روشنایی موثر است.

*روکش ضد رفلاکس باعث می شود که عدسی های ضخیم نازک تر دیده بشوند ، به همین منظور در عدسی های ضخیم توصیه می شود حتما از این روکش استفاده شود.

*روکش ضد رفلاکس برای جلوگیری از آیینه ای شدن عدسی های عینک های آفتابی موثر است.

کد: 50017035

زمان انتشار: چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:40 ب.ظ

تعداد نمایش: 498

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.