تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

عوارض دود سیگار در بینایی افراد

عوارض دود سیگار در بینایی افراد


حتما شما با بعضی مضرات سیگار آشنایی دارید. خیلی از افراد از سیگار به عنوان یک بلای خانمان سوز یاد می کنند. علی رغم این که خیلی از افراد از مضرات آن آگاهند، ولی همچنان بر استفاده از آن اصرار دارند. همه می دانند سیگار چه بلایی بر سر جسم مردم می آورد. حتی کسی که در معرض استشمام بو های آن قرار می گیرد، در معرض آسیب قرار دارد. سیگار باعث تولید سیانید می شود و باعث آسیب به شبکیه چشم می شود. همین اتفاق در چشم افراد ایجاد مسمومیت می کند.
دود سیگار حاوی مقادیری مونو اکسید کربن است و باعث می شود اکسیژن رسانی کاهش پیدا کند و دید فرد در شب بسیار کم شود. سیگار باعث می شود بیماری هایی مانند آب مروارید و آب سیاه به وجود آید. همچنین باعث می شود عصب چشم افراد ملتهب شده و آسیب ببیند.
خیلی افراد جامعه مشغول استعمال سیگار هستند. این آسیب هم به افرادی می رسد که از آن استفاده می کنند و هم برای افرادی که در معرض دود آن قرار دارند مشکل ایجاد می کند. در دود سیگار مواد بسیار خطرناکی وجود دارد. این مواد باعث می شوند عروق چشم دچار مشکل شده و بینایی افراد به طرز عجیبی کاهش پیدا کند. دود سیگار اثرات مخرب دیگری نیز بر چشم دارد. از جمله آن ها می توان به دژنراسیون ماکولا، تبلی چشم، اب مروارید و آب سیاه اشاره کرد.

دژنراسیون ماکولا


از این بیماری به عنوان تباهی لکه زرد نیز نام می برند. این بیماری ارتباط نزدیکی به سن افراد دارد. اغلب افراد مسن دچار این بیماری می شوند. البته این را بگویم که ممکن است ژنتیک نیز در این قضیه دخیل باشد. این بیماری باعث می شود ماکولا یا لکه زرد دچار تخریب شود. ماکولا قسمتی از چشم است که به نور شبکیه بسیار حساس می باشد و مسئول دید مستقیم است. این قسمت برای کارهایی مانند مطالعه کتاب و روزنامه و یا رانندگی لازم می باشد. در صورتی که فردی دچار این بیماری شود، به تاری دید می انجامد و همچنین می تواند به عنوان یکی از علل اصلی کوری در افراد باشد.


آب سیاه


آب سیاه نوعی بیماری خطرناک چشمی می باشد که می تواند به عصب بینایی افراد آسیب بزند و در نهایت باعث کوری بشود. ممکن است در آغاز این بیماری هیچ گونه علائمی مشاهده نشود، ولی پس از گذشت چندین سال باعث می شود بینایی فرد کاهش پیدا کرده و در نهایت کور شود. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، ی تواند جلوی کوری فرد را بگیرد.
رخ دادن این بیماری ممکن است به صورت یک طرفه و یا دو طرفه باشد. مهم ترین عاملی که باعث می شود فرد به این بیماری دچار شود این است که ممکن است فشار چشم فرد بالا باشد. اندازه گیری فشار چشم فقط توسط متخصص مجرب انجام می شود. تنها زمانی که می توان آب سیاه را به صورت کامل تشخیص داد، مراحل انتهایی آن است که دیگر بینایی فرد به طرز وسیعی کاهش پیدا کرده است. با توجه به این قضیه اگر افراد بخواهند منتظر بمانند که علایم بیماری هویدا شود، مسلما تا آن موقع بیماری پیشرفت زیادی داشته و دیگر نمی توانند از روش های درمانی بهره بگیرند. 


آب مروارید


آب مروارید نیز یکی دیگر از بیماری های خطرناک چشم می باشد. این بیماری باعث می شود عدسی طبیعی چشم تار شود. محل قرار گیری آن در پشت عنبیه و مردمک می باشد. اغلب افرادی که بیشتر از 40 سال دارند دچار این بیماری می شوند. این بیماری باعث می شود بینایی فرد به کلی از بین برود. آب مروارید یکی از بیماری های شایعی در جهان است که باعث کوری افراد می شود.


تنبلی چشم


تنبلی چشم یکی از شایع ترین بیماری ها در بین کودکان می باشد. در این بیماری یک چشم نسبت به چشم دیگر بینایی کم تری خواهد داشت. این بیماری در اثر اختلال بین مغز و چشم به وجود می آید. همین عدم هماهنگی باعث می شود یک چشم فرد دچار کاهش دید شود. به احتمال زیاد والدین نمی توانند متوجه این مسئله شوند. همین عامل باعث می شود تا زمانی به پزشک مراجعه نمایند که کار از کار گذشته است. اگر فرد دیر به پزشک مراجعه کند، شانس درمان او از بین خواهد رفت.
دود سیگار باعث می شود لایه محافظ بین شبکیه و عروق خونی، تخریب شود. همچنین باعث می شود خون رسانی کاهش پیدا کند و بافت اسکار ایجاد شود. فردی که سیگار می کشد و یا در معرض دود آن قرار دارد، در معرض رادیکال های آزاد قرار خواهد گرفت و باعث می شود دچار آسیب سلولی شود و مواد مغذی به عدسی و شبکیه چشم نرسد.
دود سیگار باعث می شود سلول های شبکیه چشم دچار تخریب شده و بینایی فرد کاش پیدا کند. همچنین باعث می شود چشم فرد دچار سوزش شده و مردمک چشم تو نیز کوچک شود. افراد سیگاری مردمک چشم کوچک تری نسبت به سایرین دارند. عوارضی که در اثر دود سیگار به وجود می آید، دارای درمان قطعی نیست. دارو هایی که در این زمینه وجود دارند تنها باعث کاهش موقتی عوارض می شوند.
بهترین کار برای این که از چشمان خود محافظت کنید این است که سیگار را ترک نمایید. همچنین برای درمان افراد سیگاری نیز محدودیت وجود دارد. زیرا بعضی از دارو ها هستند که باعث ایجاد سرطان ریه می شوند. اگر کودکانی دچار آلرژی باشند، قطعا در مقابل دود سیگار دچار قرمزی و سوزش چشم خواهند شد. 
اگر فردی دارای فشار خون بالا باشد، در اثر سیگار کشیدن به نوعی از بیماری دیابت دچار می شود. این بیماری باعث می شود در رگ های خونی تغییراتی به وجود آید. ممکن است عروق خونی شبکیه چشم دچار آسیب شوند و شبکیه چشم را به کلی تخریب نمایند. در نتجه آن، تصویر ارسالی از شبکیه به مغز، بسیار تار و کج خواهد بود.
 

مولف: ف.ب

کد: 50019029

زمان انتشار: یکشنبه 26 خرداد 1398 08:30 ب.ظ

منبع: www.idealoptic.ir

تعداد نمایش: 509

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.