تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

نکاتی اساسی در خصوص عینک

نکاتی اساسی در خصوص عینک

 

تاریخچه عینک به سالهای دوری برمیگردد. اما به دلایل مختلفی، علیرغم نوآوری های اخیر در لنزهای تماسی و جراحی تصحیح بینایی، عینک ها از همیشه محبوب تر هستند.

سبک های قاب با نام های طراحان مشهور مانند کالوین کلین، جونز نیویورک و مارک جیکوبز همچنان مورد تقاضا هستند. و حتی برای جوانان که ممکن است از عینک های با قالب بزرگ فراری باشند کسانی مثل هری پاتر تیپ محبوبشان شده است.

 

مواد سازنده قاب (یا فریم) عینک

 

همچنین با توجه به ظهور پلاستیک های جدید و انواع مختلف فلزات، عناصر قاب عینک نیز تغییر کرده اند. فریم ها به طور کلی از پلاستیک یا فلز ساخته می شوند، اما بسته به ویژگی های مورد نظر قاب، می توان از انواع مختلفی از مواد استفاده کرد.

به عنوان مثال، برای عینک ایمنی، شما ممکن است نیاز به یک ماده پایدار و سبک وزن مانند پلی کربنات داشته باشید. اگر از آلرژی های پوستی رنج می برید، احتمالا باید از قاب های عینک ساخته شده از مواد ضد آلرژی مانند تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ برای جلوگیری از هرگونه مشکل پوستی که به عنوان درماتیت تماسی معروف است، استفاده کنید.

برخی از قاب های عینک دارای اجزایی هستند که به جای اینکه به وسیله پیچ یا ابزارهای دیگر بسته شوند می توانند در محل چفت شوند. اگر شما به دنبال تغییر شکل و قیافه عینک و استفاده از رنگ های مختلف در اجزای قاب باشید این نوع از ویژگی ها می تواند مفید باشد.

انواع خاصی از قاب های عینک نیز در حال حاضر بسیار انعطاف پذیر هستند، که احتمال شکستگی را کاهش می دهد. لولا های فنری نیز انعطاف پذیر هستند. این نوع فریم ها به دلیل فاکتورهای دوام برای عینک بچه ها مناسب هستند.

طرح های بهبود یافته از پد بینی نیز به راحتی و ظاهر چگونگی قرار گرفتن عینک در مقابل صورت کمک می کند. به عنوان مثال، پد سیلیکون جدید بینی می تواند از لغزش جلوگیری کند، اما بسیار سبک و نرم است که به سختی قابل تشخیص است.

 

سبک‌های فریم عینک

 

امروزه عینک همچنین در بین لوازم مد و فشن طبقه بندی میشود. بسیاری از مردم فریم ها را متناسب با کفش ها یا کیف های دستی انتخاب می کنند.

طرحهای چند رنگی، مواد کامپوزیتی، لوگوهای طراح و پیشرفتهایی مانند کارگزاری سنگهای قیمتی در فریم عینک نیز ممکن است در سبکهای محبوب فریم یافت شوند.

سبک های بدون قاب عینک در سال های اخیر به عنوان یک روش متداول برای پوشیدن عینک هایی بدون فریم های واضح محبوب شده اند. در سبک های بدون قاب دسته های پلاستیکی یا فلزی به طور مستقیم و بدون استفاده از قاب به لنزها متصل میشوند.

طراحی های جدید قاب عینک همچنان عرضه میشوند. نوآوری هایی شامل استفاده از چوب و اشکال مختلف، رنگها و طرحهای مختلف در هر دو نوع قاب پلاستیکی و فلزی میشوند.

عینک های زنانه در حال حاضر در شکل های مختلف مطرحی مثل چشم گربه ای، و همچنین با برش ها بخصوصی موجود است.

عینک های مردانه امروزه با سبک های جدیدی از جمله لوگو های طراحان مطرح و الگوهای تعبیه شده در زمینه های شفاف در اختیار شما قرار دارد.

عینک های مختص هر دو جنس برای هر دو مرد و زن شامل بسیاری از سبک های بدون قاب است که به عنوان یک طرح محبوب و عمومی، مناسب برای هر دو جنس هستند.

عینک های بچگانه ممکن است از نظر سبک شبیه به عینک های بزرگسالان به نظر بیایند، اما اغلب دارای رنگ های بیشتری هستند و با تاکید بر دوام بودن برای صرفه جویی در هزینه جایگزینی طراحی شده اند.

 

پیشرفت ها در لنز عینک ها

 

دیگر دلایل محبوبیت چشمگیر عینک ها پیشرفت های تکنولوژی است که لنزهای مدرن را نازک تر، سبک تر و جذاب تر از قبل می سازد.

برخی از محبوب ترین لنزهای عینک های درمانی که امروزه تجویز می شوند عبارتند از:

لنزهای آسفریک(Aspheric lenses)، که محصولی باریکتر، جذاب تر و چشم انداز محیطی شفاف تری نسبت به لنزهای معمولی را ارائه می دهند.

لنزهای پلاستیکی با ضریب شکست بالا(High-index plastic lenses) ضخامت کمتر و وزن کمتر از لنزهای معمولی و محافظت بیشتر در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید را ارائه میدهند.

لنزهای تکنولوژی جبهه موج(Wavefront technology lenses) براساس اندازه گیری های بسیار دقیق از نحوه ورود نور به چشم شما ساخته شده است، که کمک می کند تا وضوح دید بیشتری دشاته باشید.

لنزهای پلی کربنات و تریوکس(Polycarbonate and Trivex)، نازک تر، سبک تر هستند و تا 10 برابر مقاومت بیشتری نسبت به لنزهای معمولی پلاستیکی دارند، و این باعث می شود که آنها برای عینک های ایمنی، عینک های ورزشی و عینک های مخصوص کودکان و بزرگسالان مناسب باشند.

لنزهای فوتوکرومیک(Photochromic lenses)، لنزهای شفافی هستند که امکان محافظت 100 درصد از UV را فراهم می کنند و به طور خودکار در پاسخ به نور خورشید تاریک می شوند تا نیاز به عینک آفتابی را جبران کنند.

لنزهای پلاریزه(Polarized lenses) تشعشع آزاردهنده از سطوح صاف، سطوح بازتابنده مانند آب را تقلیل میدهد و همچنین خستگی چشم را کاهش می دهد.

پوشش آنتی رفلکت یا ضد انعکاس یک افزودنی محبوب برای لنز عینکها است. پوشش ضد انعکاس می تواند به طور چشمگیری ظاهر و راحتی عینک شما را با کاهش انعکاس نور که با تماس چشمی تداخل ایجاد می کند و لنزهای شما ضخیم تر نشان میدهد بهبود می بخشد. لنزهای پوشش داده شده با پوشش آنتی رفلکت همچنین نور خیره کننده را کاهش می دهند و نور بیشتری را به چشم شما می رسانند تا دید در شب بهتری داشته باشید.

دیگر پوشش های لنز شامل پوشش مقاوم در برابر خراش، پوشش ضد مه گرفتگی و پوشش زد فرابنفش می شود

 

عدسی عینک مخصوص پیر چشمی

 

پیرچشمی از دست دادن توانایی تمرکز است که تقریبا هر فردی بعد از 40 سالگی به طور طبیعی تحت تاثیر آن قرار میگیرد. در برخی موارد، نوشته های ریز بدون لنزهای چند کانونه  یا مولتی فوکال(اگر شما در حال حاضر برای نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم از عینک استفاده میکنید) یا عینک های مطالعه ی تک دید (اگر به لنزهای تجویزی نیاز دارید که اشیاء دور را به وضوح ببینید) قابل خواندن نیستند.

عدسی های مولتی فوکال و تک دیدی که برای اصلاح پیر چشمی موجودند عبارتند از:

 

• دوکانونی. دو کانونی های سنتی دارای یک منطقه به وضوح مشخص در نیمه بالای لنز برای دید مناطق دورتر و یک ناحیه برای دید نزدیک در نیمه پایین لنز است. این مناطق با خط قابل تشخیصی از هم جدا می شوند.

• سه کانونی. این لنز دارای سه ناحیه متفاوت برای دیدن فاصله های مختلف - نزدیک، متوسط و دور - و می تواند به صورت سفارشی برای شما آماده شود تا بتوانید طراحی آن را با شیوه زندگی یا شغل خود وفق دهید.

• لنزهای تدریجی. این لنز ها دارای مزایای فراوانی نسبت به دو نوع قبلی هستند زیرا آنها اجازه می دهد تا کاربر در فواصل مختلف، نه تنها دو یا سه تمرکز کند. از آنجا که آنها هیچ خطی ندارند، لنزهای تدریجی به راحتی می توانند از یک فاصله به دیگری انتقال پیدا کنند. آنها گزینه بسیار خوبی برای افراد فعال و چند وظیفه ای هستند.

• لنزهای تمرکز متغیر. این لنزهای نوآورانه شبیه به لنزهای تک دیدی به نظر می رسد اما آنها را می توان برای ارائه دید واضح در هر فاصله تنظیم کرد (با یک تنظیم کننده کوچک در قاب). شما نمی توانید همزمان با این لنز ها فاصله های دور، متوسط و نزدیک را مشاهده کنید، اما شما می توانید آن را تنظیم کنید تا فاصله ی مورد نظر را به وضوح و با میدان دید وسیع تر از آنچه که توسط لنزهای چند لنز معمولی یا لنزهای پیشرفته ارائه شده است مشاهده کنید.

• عینک مطالعه. اینها عدسی های تک دیدی هستند که دارای قدرت بزرگنمایی است که به فردی که دارای چشم انداز فاصله ای طبیعی می باشد، کمک میکند تا بعد از ابتلای به پیر چشمی دید خوبی از اشیایی نزدیک داشته باشد. با استفاده از این نوع عدسی ها شخص توان خود برای خواندن متن را باز میابد اما همچنان تصویر اجسام دورتر باریش تار خواهد بود. عینکهای خواندن را می توان با یا بدون نسخه خریداری کرد و به طور کلی در توان هایی در رنج یک تا سه دیوپتر دسترس هستند.

 

عینک های آفتابی

همانطور که عینک آفتابی برای مد و فشن نقش ایفا میکند، همچنین به عنوان یک دستگاه مهم برای محافظت از سلامت چشم شما در مقابل آسیب ناشی از اشعه های UV خدمت می کند.

 

عینک آفتابی پلانو(Plano sunglasses).  "پلانو" اصطلاح مورد استفاده برای توصیف لنزهایی است که دارای ویژگی اصلاح خطاهای انکساری یا پیش دائمی بینی نیستند. شما برای خرید عینک آفتابی پلانو نیاز به یک نسخه ندارید و می توانید آنها را در مواد مختلفی از جمله پلاستیک و فلزات مانند تیتانیوم، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ پیدا کنید. عینک آفتابی پلانو یک انتخاب خوب برای هر کسی است که به طور طبیعی بینایی خوبی دارد و نیاز به عینک طبی ندارد. 

عینک های آفتابی طبی: مناسب برای افرادی هستند که دچار عیوب انکساری در چشم نظیر دور بینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند و در عین حال میخواهند از عینک آفتابی استفاده کنند.

عینک های آفتابی کودکان. از آنجا که شما هرگز نمی دانید که بچه ها چه کاری ممکن است انجام دهند، عینک آفتابی برای کودکان همیشه باید از جنس پلی کربنات مقاوم در برابر ضربه یا لنزهای تریوکس برای حفاظت بیشتر باشد.

 

عینک های ورزشی و ایمنی

 

افرادی که علاقه خاصی به فعالیت های ورزشی و تفریحی خاص دارند اغلب نیاز به عینک های مخصوص و ویژگی های اضافه شده ای که حفاظت بیشتری یا اصلاح دید فراتری از آنچه در عینک عادی یا عینک آفتابی معمولی یافت می شود پیدا میکنند.

عینک آفتابی ورزشی می تواند به شما رنگ مناسب، حفاظت و طراحی برای فعالیت در فضای باز ارائه بدهد.

ماسکهای غواصی و عینک شناهایی در دسترس هستند که میتوانند عینک شما را در خود جای دهند.

عینک های اسکی در چندین رنگ عدسی مختلف استفاده می شوند تا توانایی شما برای دیدن رکاب ها و یخ ها در مسیر را افزایش دهند، بسته به اینکه شرایط نور در دامنه های مورد علاقه شما وجود دارد. بسیاری از عینک های اسکی در اندازه ای هستند که می توانند بر روی عینک های معمولی پوشیده شوند.

عینک تیراندازی برای شکارچیان و تیراندازان باید به شدت خشن و مقاوم به خراش باشد و همچنین دارای رنگ بندی مناسب برای افزایش کنتراست تصویر در فضای باز باشد.

عینک محافظ در فرم عینک های ورزشی، ساخته شده در بسیاری از اشکال و اندازه ها، برای ورزش هایی مانند بیس بال ضروری است، جایی که یک ضربه سخت می تواند به طور چشمگیری به یک چشم محافظت نشده آسیب برساند.

عینک های محافظ ورزشی مخصوص نوجوانان نیز برای استفاده نوجوانان ضروری است، زیرا بیشترین آسیب های چشمی در بین این گروه سنی دیده میشود.

عینک های ایمنی در بعضی از محیط های کاری، مانند محل ساخت و ساز، طبق قوانین الزامی است. اما حتی اگر عینک ایمنی الزامی نیست، باز هم برای احتیاط بهتر است از آنها هنگام کار یا بازی در شرایطی که چشم شما در معرض خطراتی مانند ذرات خطرناک هوا و گرد و غبار قرار دارد، استفاده کنید.

 

توصیه هایی برای خرید عینک

 

ظاهر شما، سلیقه شخصی و شیوه زندگی بهترین راهنمایی برای پیدا کردن عینک های مناسب برای شما را فراهم می کند.

هنگام انتخاب فریم ها، مطمئن شوید که شکل و رنگ چهره شما را در نظر میگیرید تا بهترین انتخاب را برای زیبایی داشته باشید. هرچند که ممکن است شبیه بودن به یک سلیبریتی جالب توجه باشد ولی دقت کنید که هر آنچه برای شخصی دیگر مناسب به نظر میرسد ممکن است برای شما مناسب نباشد.

در حالی که خرید برای قیمت مقرون به صرفه ایده خوبی است، از عینکهایی که قیمتشان زیادی خوب به نظر میرسد مراقب باشید. عینک های ارزان قیمت اغلب با مواد با کیفیت پایین یا کارایی ضعیف ساخته می شوند و معمولا نسبت به مارک های با کیفیت کمتری دارند.

همچنین لازم به ذکر است که بعضی از فریم ها برای نوع خاصی از لنز ها مناسب نیستند. مثلا لنزهای تدریجی اغلب در فریم های کوچک و شیک امروز کارایی خوبی ندارند. ایده بسیار خوبی است قبل از خرید فریم ها ابتدا عدسی خود را انتخاب کنید.

مولف: آرزو محب

کد: 50017213

زمان انتشار: شنبه 14 مهر 1397 08:30 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 695

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.