تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

معرفی انواع عدسی عینک

معرفی انواع عدسی عینک


استفاده از عینک به عنوان بخشی از زندگی افراد تبدیل شده است. بسیاری از افراد در سنین جوانی، نوجوانی و یا کودکی مجبور هستند به عینک روی بیاورند. همچنین وجود دارند افرادی که هنگام رسیدن به 40 سالگی، نیاز پیدا کنند تا از عینک‌های دور و نزدیک استفاده نمایند. بعد از گذشت زمان، قدرت تطابق چشم از بین می‌رود. همین شرایط باعث می‌شود تا افراد برای مطالعه و یا انجام امور روزانه خود به عینک روی بیاورند.
معمولا اگر دفعه اول قصد زدن عینک را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه چشم شما و استفاده از تجارب خود، بهترین نوع عینک را برای شما انتخاب می‌کند. البته مشکل اصلی برای آن دسته از افرادی است که قبل از آن هم از عینک بهره می‌گرفتند. زیرا باعث می‌شود تا از دو عینک استفاده نمایند. برای این که مشکل این دسته افراد حل شود، ممکن است از عینک‌های تک دید و یا دو دید استفاده کنند. این کار باعث می‌شود تا یک عینک، کار چند عینک را انجام دهد. این فایده بسیار بزرگی به شمار می‌آید. 

عدسی عینک تک دید


رایج ترین نوع عدسی، عدسی تک دید می‌باشد. هدف از ساخت این عدسی‌ها این بوده است که فقط یک وظیفه را انجام می‌دهند. اگر فردی وجود داشته باشد که در هم دیدن اشیای نزدیک مشکل پیدا می‌کند و هم اشیای دور را نمی تواند خوب ببیند، باید از دو عینک مجزا بهره ببرد. وجود دارند افرادی که برای مطالعه از عینک مخصوصی استفاده می‌کنند و برای رانندگی عینک جدا دارند.


فواید استفاده از عدسی تک دید


اگر از این عدسی‌ها استفاده کنید، میدان دید شما حداکثر خواهد بود. این عدسی نسبت به انوع دیگر عدسی‌ها، بسیار ارزان تر است. این را نیز در نظر بگیرید باید برای خرید دو عینک هزینه کنید. یکی از مزیت‌های دیگر آن، این است که اگر یکی از عینک‌های شما گم شود و یا شکسته شود، می‌توانید تا زمان پیدا شدن و یا تعمیر شدن آن عینک، از عینک دیگر خود استفاده نمایید. به عنوان مثال ممکن است از مطالعه عقب بمانید، ولی می‌توانید به تماشای تلویزیون پرداخته و به رانندگی بپردازید. این عدسی از ساده ترین نوع عدسی می‌باشد. از این نوع عدسی هم می‌توانید در عینک دائمی استفاده کنید و هم به عنوان عینک مطالعه برگزینید.


عیوب استفاده از عدسی تک دید


همیشه باید عینک‌ها همراهتان باشند. هنگامی که فعالیت شما عوض شود، عینک خود را نیز باید تغییر دهید. این یکی از عیوب استفاده از عدسی‌های تک دید می‌باشد.


عدسی عینک دو دید


یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد عدسی دو دید این است که از دو نمره متفاوت ساخته شده است. هنگامی که از این نوع عدسی استفاده می‌کنید، چند عینک را در یک عینک خلاصه کرده اید. افرادی که هم مشکل دوربینی دارند و هم با مشکل نزدیک بینی دست به یقه هستند، می‌توانند از این ویژگی نهایت استفاده را ببرند. اگر ناچار هستنید تا برای دیدن اجسام راه دور از عینک دائمی بهره ببرید و یا موقع کتاب خوانی هم عینک بزنید، از عدسی دو دید بهره بگیرید. با این کار نیاز شما به دو عینک مرتفع می‌گردد و در عین حال می‌توانید با یک عینک از مطالعه، تلویزیون و رانندگی لذت ببرید.


شکل ظاهری عدسی‌های دو دید


در عدسی دو دید برای دید دور از بخش فوقانی استفاده می‌کنند و برای دید نزدیک از قسمت پائینی عدسی بهره می‌گیرند.


فواید استفاده از عدسی دو دید


با استفاده از این عدسی‌ها، دیگر به چند عینک نیاز ندارید. یک عینک تمام نیاز‌های شما را مرتفع می‌کند. اگر بخواهید از این عدسی‌ها استفاده بکنید، نسبت به عدسی‌های تدریجی هزینه به صرفه تری را پرداخت خواهید کرد. هماهنگی این عدسی‌ها با چشم‌ها خیلی سریع اتفاق می‌افتد.


عیوب استفاده از عدسی دو دید


برای این که به این عدسی‌ها عادت کنید، ممکن است در بعضی افراد به مدت یک یا دو هفته طول بکشد.


انواع عدسی‌های دو دید


یکی از انوع این نوع عدسی‌ها، عدسی دو دید ناخنی می‌باشد. نوع دیگر آن عدسی دو دید تدریجی است. همچنین نوع سوم عدسی دو دید خطی می‌باشد که استفاده از آن به دلیل ناساز گاری با چشم به پایان رسیده است. این نوع عدسی‌ها از لحاظ ظاهر، تفاوت چشم گیری با عدسی‌های تک دید دارند.


عدسی عینک تدریجی


اگر از لحاظ ظاهر به این عدسی‌ها نگاهی بیندازیم، با عدسی‌های تک دید هیچ فرقی نمی کنند. از لحاظ عملکرد، عدسی‌های تدریجی شبیه عدسی‌های دو دید هستند. با این کار افراد می‌توانند هم به مطالعه بپردازند و هم به اشیای دور نگاه کنند. عدسی تدریجی شباهت زیادی به عدسی دو دید ناخنی دارد. این عدسی‌ها قادر هستند هم دور و هم نزدیک را ببینند و فاصله بین آن‌ها به صورت ملایم تغییر خواهد کرد. این گونه عدسی‌ها در اشکال مختلفی ساخته می‌شوند. عینک ساز ابتدا درباره شرایط کار محیط خانه شما سوالاتی می‌پرسد و سپس نوع مناسب عدسی را برایتان تعیین می‌کند. در ادامه با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید شکل و ارتفاع مناسب این عدسی را برای استفاده فراهم نماید.


فواید استفاده از عدسی‌های تدریجی


این عدسی از تمام فواید عدسی‌های دو دید برخوردار است و هیچ گونه خط مرئی ندارد. این عینک شباهت زیادی به عینک معمولی دارد و کسی فرق آن را با عینک معمولی نمی فهمد. این عینک در تمام فاصله‌ها دارای دید شفاف و واضحی خواهد بود. افرادی که دید‌های مختلفی دارند، می‌توانند با استفاده از این عینک، این عیوب را بپوشانند. هزینه تهیه این عدسی از عدسی دو دید ناخنی بیشتر است. این عدسی از ساز و کار دقیقی بهره می‌برد.


عیوب استفاده از عدسی‌های تدریجی


برای عادت به استفاده از این عدسی‌ها، ممکن است به یک ماه زمان نیاز باشد. ممکن است افرادی باشند که نمره آستیگمات زیادی دارند. در این صورت برای سازگاری با عدسی‌های تدریجی، به زمان زیادی نیاز دارند.

مولف: ف.ب

کد: 50018962

زمان انتشار: چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:36 ب.ظ

منبع: www.idealoptic.ir

تعداد نمایش: 213

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.