تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

پیوند قرنیه

پیوند قرنیه

 

پیوند قرنیه، که تحت عنوان کراتوپلاستی نیز شناخته می شود، بافت آسیب دیده در قسمت جلویی چشم را جایگزین میکند.

هنگامی که بیماری یا زخم به قرنیه آسیب میزند، بینایی آسیب می بیند. نوری که وارد چشم می شود پراکنده می شود و منجر به تاری دید یا تحریف و اعوجاج دید می شود. هنگامی که قرنیه به شدت زخم برداشته و یا آسیب دیده است، پیوند قرنیه برای بازگرداندن دید عملکردی مورد نیاز است.

کراتوپلاستی به طور معمول انجام می شود و به عنوان موفق ترین پیوند های بافت شناخته شده است. با توجه به بنیاد ملی  Keratoconus، بیش از 40،000 پیوند قرنیه سالانه در ایالات متحده انجام می شود.

در سال های اخیر یک نوع نوآورانه پیوند قرنیه محبوبیت فراوانی یافته است. این روش جدید که شناخته شده به عنوان Keratoplasty Endothelial Decepse Descemet (DSEK) است، بخش کوچکی و نازک قرنیه را حذف می کند. در سال 2009، DSEK توسط آکادمی چشم پزشکی به روش برتر در جراحی های عمومی اعلام شد، زیرا میتواند  نتایج بهتر بینایی و ثبات وضعیت چشم را فراهم کند. همچنین با خطرات کمتری همراه است. با این حال، هنگامی که اکثریت قرنیه آسیب می بینند، برای تسهیل پیوند موفقیت آمیز، ممکن است بخش وسیعتری از قرنیه حذف شود.

 

ضوابطی برای پیوند قرنیه

 

بسیاری از دلایل کاندید بودن برای پیوند قرنیه را مشخص میکند. دلایل احتمالی عبارتند از:

 بیماری های چشمی مانند کراتوکونوس

 عوارض جراحی لیزی، مانند لیزیک

 التهاب شدید در قرنیه

 آلرژی به عنوان یک نتیجه از عفونت ها، مانند هرپس چشم یا کراتیت قارچی

 ریزش قرنیه و شکل نامنظم قرنیه

 عوامل ارثی

 نارسایی قرنیه به علت جراحی های قبلی

 سوزش شیمیایی یا صدماتی است که به قرنیه آسیب می رساند

 

پروسه پیوند قرنیه

 

هنگامی که یک بیمار برای پیوند قرنیه توصیه و تایید شده برای بازگرداندن بینایی، نام بیمار به لیست انتظار اضافه میشود. بافت قرنيه دهنده برای داشتن وضوح کافی و عدم ابتلا به هر گونه بیماری مورد بررسی قرار می گیرد.

خود جراحی عموما به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود که مستلزم بستری شدن نیست. بسته به شرایط بیمار، سن و وضعیت سلامت، ممکن است بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده شود. بیهوشی محلی به پوست اطراف چشم تزریق می شود، که عضلات را کنترل می کند و حرکت می کند و چشمک می زند. قطره چشم خود چشم را بی حس می کند.

هنگامی که ماده بیهوشی اثر کرد، جراح به منظور تصمیم گیری در مورد اندازه پیوند، بازرسی و اندازه گیری ناحیه آسیب دیده قرنیه را بررسی می کند. پلک ها در این زمان باز هستند. سپس جراح یک قطعه دایره ای شبیه به دکمه را از قرنیه حذف می کند و آن را با بافت مشابه اهدا کننده جایگزین می کند. بافت جدید و سالم دوخته می شود. کل عمل تقریبا یک تا دو ساعت طول می کشد.

پس از عمل جراحی، یک چشم گیر پلاستیکی باید بر روی چشم پوشیده شود تا از آن در برابر ضربه های ناخواسته یا مالش محافظت شود.

 

پس زدن پیوند قرنیه

 

اگر چه اکثریت قریب به اتفاق پیوند قرنیه موفق هستند، گاهی بافت جدید پس زده می شود. علائم هشدار دهنده پس زدن پیوند عبارتند از:

 حساسیت شدید به نور

 قرمزی

 درد

 بینایی کاهش یافته است

این علائم ممکن است خیلی زود مثلا  یک ماه پس از عمل جراحی، یا خیلی دیر مثلا پنج سال بعد تجربه شوند. داروها ییمی توانند تجویز شوند تا پروسه پس زدن پیوند را معکوس کنند. اگر پیوند قرنیه به طور کامل نتواند انجام می شود، پیوند می تواند تکرار شود و نتیجه به طور کلی مثبت است. با این حال، میزان کل پس زدن پیوند با تعداد پیوند قرنیه افزایش می یابد.

 

ریکاوری و بهبود

 

این می تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد تا کاملا از پیوند قرنیه درمان شود. در ابتدا، دید دچار تار شدن است و سایت پیوند اغلب تورم و ضخیم تر از بقیه قرنیه است. به عنوان بازده چشم انداز، بیماران قادر به بازگشت به کارهای معمول روزانه هستند و اکثر افراد می توانند در عرض سه تا هفت روز پس از عمل دوباره به کار بازگردند. با این حال، بلند کردن و ورزش سنگین برای چند هفته اول باید اجتناب شود.

برای کمک به پذیرش پیوند قرنیه از سوی بدن بدن، قطره های چشم استروئید باید چند ماه استفاده شود. یک جفت عینک یا محافظ محافظ نیز باید برای ایمنی چشم استفاده شود. بسته به سلامت چشم و میزان بهبودی، ممكن است در زمان از سه ماه تا بیش از یک سال بعد، بخیه ها برداشته شوند. آستیگماتیسم اغلب به علت سطح قرنیه نامنظم رخ می دهد و برای تعدیل این مشکل می توان از اعمال تنظیمات در بخیه دور قرنیه استفاده کرد.

 

بینایی بعد از پیوند قرنیه

 

بهبود دید پس از پیوند قرنیه فرایندی است که می تواند تا یک سال طول بکشد. عینک یا لنزهای تماسی سابق پس از جراحی نیاز به تعویض دارند، زیرا انحنای پیوند قرنیه دقیقا با منحنی قرنیه طبیعی مطابقت نخواهد داشت.

هنگامی که بهبود کامل ایجاد شد و بخیه ها برداشته می شود، ممکن است برای اصلاح دید جراحی لیزری توصیه شود. لیزیک یا PRK دو روشی هستند که می تواند به کاهش وابستگی به عینک و یا لنز تماسی کمک کنند. سطح قرنیه نامنظم ممکن است منجر به نیاز به استفاده از لنزهای سخت نفوذپذیر برای گاز (GP) برای تصحیح بینایی شود.

مولف: آرزو محب

کد: 50017651

زمان انتشار: سه شنبه 29 آبان 1397 08:24 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 113

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.