تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

حقایقی در مورد آب مروارید

حقایقی در مورد آب مروارید

 

این اطلاعات توسط موسسه ملی چشم امریکا برای کمک به بیماران و خانواده های آنها برای جستجوی اطلاعات عمومی در مورد آب مروارید توسعه یافته است. یک چشم پزشک حرفه ای که چشم بیمار را بررسی کرده و با سابقه پزشکی اش آشناست، بهترین فرد برای پاسخ به سوالات خاص هر بیمار است.

 

درباره آب مروارید

آب مروارید چیست؟

 

آب مروارید مشکل ابری شدن عدسی چشم است که بر روی بینایی تاثیر می گذارد. اکثر مواقع آب مروارید مربوط به پیری است. آب مروارید در افراد مسن بسیار رایج است. تا سن 80 سالگی، بیش از نیمی از آمریکایی ها آب مروارید یا جراحی آب مروارید داشته اند.

آب مروارید ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد. ولی این مشکل نمی تواند از یک چشم به دیگر گسترش یابد.

 

عدسی چیست؟

 

لنز بخشی شفاف از چشم است که کمک می کند نور و یا یک تصویر را بر روی شبکیه متمرکز میکند. شبکیه بافت حساس به نور در پشت چشم است.

در یک چشم طبیعی، نور از طریق لنز شفاف به شبکیه منتقل می شود. هنگامی که نور به شبکیه می رسد، نور به سیگنال های عصبی تبدیل می شود که به مغز فرستاده می شوند.

لنز باید برای گرفتن تصویر باید برای تشکیل تصویر واضح بر روی شبکیه، شفاف باشد. اگر لنز در پی آب مروارید ابری شود، تصویری که می بینید، تار می شود.

 

علل ابتلا به آب مروارید چیست؟

 

عدسی چشم در پشت عنبیه و مردمک چشم قرار دارد. کارکرد لنز چشم بسیار شبیه لنز دوربین است. عدسی نور را بر روی شبکیه چشم در پشت چشم متمرکز می کند، جایی که یک تصویر ثبت می شود. لنز یا عدسی همچنین تمرکز چشم را تنظیم می کند، به ما اجازه می دهد هر آنچه را که در فاصله بسیار نزدیک یا خیلی دور است به وضوح ببینیم. عدسی عمدتا از آب و پروتئین ساخته شده است. میزان پروتئین به شیوه ای دقیق تنظیم می شود که لنز را شفاف نگه دارد و تا نور از آن عبور کند.

اما با گذشت زمان، بعضی از پروتئین ها می توانند با یکدیگر تجمع کنند و منطقه کوچکی از عدسی را در به حالت ابری درآورند. این آب مروارید است. با گذشت زمان، آب مروارید ممکن است بزرگتر شود و مناطق بیشتری از عدسی را بگیرد و بینایی را مشکلتر کند.

محققان معتقدند که علل مختلفی برای آب مروارید مانند سیگار کشیدن و دیابت وجود دارد. یا ممکن است که پروتئین موجود در عدسی فقط از سایش و پاره شدن در طی سالها تغییر کند.

 

آب مروارید چگونه دید را تحت تاثیر قرار میدهد؟

 

آب مروارید وابسته به سن می تواند بینایی شما را به دو طریق تحت تاثیر قرار دهد:

توده های پروتئین، وضوح تصویر رسیده به شبکه شبکیه را کاهش می دهد. عدسی عمدتا از آب و پروتئین تشکیل شده است. هنگامی که پروتئین متجمع میشوند، لنز را ابری می کنند و نور را که به شبکیه می رسد، کاهش می دهند. ابری شدن ممکن است به اندازه کافی شدید ایجاد شود تا دچار تاری دید شود. اکثر آب مروارید وابسته به سن از پروتئین پروتئین ها تشکیل شده است. هنگامی که آب مروارید کوچک است، ابریت تنها بخش کوچکی از لنز را تحت تاثیر قرار می دهد. شما ممکن است هیچ تغییری در بینایی خود نداشته باشید. آب مروارید به آرامی رشد می کند، بنابراین دید به تدریج بدتر می شود. در طول زمان، منطقه ابری در لنز ممکن است بزرگتر شود و آب مروارید ممکن است از نظر اندازه بزرگ شود. دید میتواند دشوارتر شود و بینایی شما ممکن است تارتر شود.

عدسی شفاف به آرامی به یک رنگ زرد / قهوه ای تغییر می کند، و یک رنگ قهوه ای به دید اضافه می کند. همزمان با تغییر رنگ عدسی، دید شما به تدریج ممکن است دچار یک سایه قهوه ای شود. در ابتدا میزان سایه ممکن است کوچک باشد و عملا تاثیری در بینایی نداشته باشد. با گذشت زمان، گسترش قسمت درگیر در عدسی باعث می شود که خواندن و انجام سایر فعالیت های روزمره سخت تر شود. این تغییر تدریجی در مقدار رنگدانه بر روی وضوح تصویر منتقل شده به شبکیه تاثیر نمی گذارد. اگر مشکل تغییر رنگ عدسی پیشرفته دارید، ممکن است قادر به تشخیص آبی و بنفش نباشید. ممکن است فکر کنید جوراب سیاه پوشیده اید و با حرف دوستانتان متوجه شوید جورابتان بنفش است!

 

چه زمانی بیشترین احتمال ابتلا به آب مروارید را دارید؟

 

افراد 40 تا 50 ساله ممکن است آب مروارید مرتبط با سن داشته باشند. اما در طول میانسالی، اکثرا آب مروارید محدود است و بر روی بینایی تاثیر نمی گذارند. بعد از 60 سالگی است که آب مروارید بیشتر باعث ایجاد مشکل بینایی فرد می شود.

 

چه کسانی در خطر ابتلا به آب مروارید قرار دارند؟

 

خطر بزرگ شدن آب مروارید افزایش می یابد. سایر عوامل خطر برای آب مروارید عبارتند از:

• برخی بیماری ها (به عنوان مثال، دیابت).

• رفتار شخصی (سیگار کشیدن، مصرف الکل).

• عوامل محیطی(قرار گرفتن در معرض نور خورشید ماوراء بنفش).

 

علائم آب مروارید چیست؟

 

متداولترین علائم آب مروارید عبارتند از:

• ابری شدن یا تاری دید.

• رنگ ها محو به نظر می آیند.

• تابش خیره کننده. چراغهای جلو، چراغ ها یا نور خورشید ممکن است بیش از حد روشن به نظر بیایند. ممکن است در اطراف چراغ هاله ظاهر شود.

• دید در شب ضعیف

• دو بینی یا دیدن چند تصویر در یک چشم. (این علامت با تشدید آب مروارید واضحتر میشود.)

• تغییرات مکرر در نمره عینک و یا لنزهای تماسی.

این علائم همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات دیگر چشم باشد. اگر هر کدام از این علائم را دارید، با چشم پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا انواع مختلفی از آب مروارید وجود دارد؟

 

بله، هرچند اغلب آب مروارید مرتبط با افزایش سن است، اما عوامل دیگری هم وجود دارد:

1. آب مروارید ثانویه. آب مروارید می تواند پس از جراحی برای حل سایر بیماری های چشم مانند گلوکوم ایجاد شود. آب مروارید همچنین می تواند در افرادی که مشکلات دیگری مانند دیابت دارند، پیشرفت کند. آب مروارید گاهی با استفاده از استروئید ارتباط دارد.

2. آب مروارید تروماتیک. آب مروارید پس از وارد شدن آسیب به چشم، گاهی اوقات سال بعد می تواند رشد کند.

3. آب مروارید مادرزادی. بعضی نوزادان با آب مروارید متولد شده یا در دوران کودکی در کودکی دچار آب مروارید میشوند ، اغلب در هر دو چشم. این آب مروارید ممکن است خیلی کوچک باشد که بر بینایی تاثیر نمی گذارد. 

4. آب مروارید رادیواکتیو. آب مروارید پس از قرار گرفتن در معرض برخی از انواع تابش می تواند ایجاد شود.

 

آب مروارید چگونه تشخیص داده میشود؟

 

آب مروارید توسط یک معاینه جامع چشم که شامل موارد زیر است شناسایی می شود:

1. آزمون حدت بینایی. این تست توان بینایی چشم در فواصل مختلف را میسنجد

2. معاینهگشودگی چشم. قطره ها در چشم انداخته میشوند تا مردمک چشم را باز کنند. چشم پزشک با استفاده از یک ذره بین با بزرگنمایی ویژه شبکیه و عصب بینایی شما را برای علائم آسیب و دیگر مشکلات چشم بررسی میکند. پس از امتحان، بینایی فاصله نزدیک شما ممکن است چندین ساعت تار باقی بماند.

3. تونومتری. یک ابزار فشار داخل چشم را اندازه گیری می کند. قطره های بی حس کننده ممکن است برای این آزمایش به چشم شما اعمال شود.

متخصص چشم ممکن است آزمایش های دیگری هم برای بررسی ساختار و سلامت چشم شما انجام دهد.

 

درمان

آب مروارید چگونه درمان میشود؟

 

علائم آب مروارید اولیه میتواند با عینک های جدید، روشنایی بهتر، عینک آفتابی ضد انعکاس یا لنزهای بزرگنمایی بهبود یابد. اگر این اقدامات کمک نمی کند، عمل جراحی تنها درمان موثر است. جراحی شامل حذف عدسی ابری و جایگزینی آن با یک لنز مصنوعی است.

آب مروارید تنها زمانی باید حذف شود که از بین رفتن بینایی با فعالیت های روزمره شما مانند رانندگی، خواندن یا تماشای تلویزیون تداخل میکند. شما و متخصص چشمتان میتوانید با هم به این تصمیم برسید. هنگامی که فواید و خطرات جراحی را می فهمید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا جراحی آب مروارید درست است یا نه. در اغلب موارد، به تعویق انداختن جراحی آب مروارید باعث ایجاد آسیب در دراز مدت به چشم شما شود و دشوارتر شدن جراحی نمی شود. شما مجبور نیستید برای جراحی عجولانه عمل کنید.

گاهی اوقات آب مروارید باید برداشته شود، حتی اگر باعث نگرانی در شما نباشد. برای مثال، زمانی که مانع از آزمایش یا درمان مشکل دیگر چشم مانند دژنراسیون ماکولا و یا رتینوپاتی دیابتی می شود.

اگر عمل جراحی را انتخاب کنید، ممکن است چشم پزشکتان شما را به متخصص برای حذف آب مروارید راهنمایی کند.

اگر شما آب مروارید در هر دو چشم دارید که نیاز به عمل جراحی دارد، عمل جراحی بر روی هر چشم در زمانهای جداگانه انجام می شود، که معمولا فاصله بین دو عمل چهار هفته است.

 

آیا جراحی آب مروارید موثر است؟

 

حذف آب مروارید یکی از رایج ترین اعمال جراحی انجام شده در ایالات متحده است. این عمل همچنین یکی از امن ترین و موثر ترین انواع جراحی است. در حدود 90 درصد موارد، افرادی که جراحی آب مروارید دارند، بعد از آن دید بهتری پیدا میکنند.

 

ریسک های عمل جراحی آب مروارید چیست؟

 

جراحی آب مروارید مثل هر عمل جراحی، خطراتی احتمالی مانند عفونت و خونریزی، دارد. قبل از عمل جراحی آب مروارید، پزشک ممکن است از شما بخواهد موقتا مصرف داروهای خاصی را که خطر خونریزی را افزایش می دهد متوقف کند. پس از جراحی، شما باید چشم خود را تمیز نگه دارید، قبل از دست زدن به چشم خود دست های خود را بشویید و از داروهای تجویز شده برای کم کردن خطر ابتلا به عفونت استفاده کنید. عفونت شدید می تواند منجر به از بین رفتن دید شود.

جراحی آب مروارید کمی خطر جدا شدن شبکیه را افزایش می دهد. سایر اختلالات چشم مانند نزدیک بینی (نزدیک بینی) می تواند پس از جراحی آب مروارید خطر ابتلا به جدا شدن شبکیه را افزایش دهد. یک نشانه جدا شدن شبکیه افزایش ناگهانی در چشمک زدن یا تعداد اجسام شناور است. اجسام شناور اجسیام ریزی هستند که تصور میکنید در فضای دیدتان شناورند. اگر افزایش ناگهانی اجسام شناور یا تعداد پلک زدن را متوجه شدید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید. جدایی شبکیه یک مسئله فوری پزشکی است. در صورت لزوم، به یک اورژانس یا بیمارستان بروید. چشم شما باید توسط جراح چشم در اسرع وقت بررسی شود. جدایی شبکیه باعث درد نمی شود. درمان اولیه برای جداسازی شبکیه اغلب می تواند مانع از از دست دادن دایمی دید شود. هرچه زودتر درمان را دریافت کنید احتمال بیشتری برای بازیابی دیدتان دارید. حتی اگر شما به سرعت در معرض درمان قرار گیرید، بخشی از دید شما ممکن است از بین برود.

با چشم پزشک خود در مورد خطرات جراحی آب مروارید صحبت کنید و مطمئن شوید این عمل برای شما مناسب است.

اگر در حالی که نیاز به جراحی برای رفع آب مروارید داشته باشم و علاوه بر آب مروارید مشکلات دیگر چشمی هم داشته باشم، چه باید کرد؟

بسیاری از افرادی که نیاز به جراحی آب مروارید دارند همچنین مشکلات چشمی دیگر مانند دژنراسیون ماکولا یا گلوکوم مرتبط با سن دارند. اگر به علاوه آب مروارید مشکلات چشمی دیگری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. در مورد خطرات، مزایا، جایگزین ها و نتایج مورد انتظار جراحی آب مروارید بیشتر یاد بگیرید.

 

چه اتفاقاتی قبل از جراحی می افتد؟

 

یک هفته یا دو هفته قبل از عمل، دکتر شما چند آزمون انجام خواهد داد. این آزمایش ها ممکن است شامل اندازه گیری منحنی قرنیه و اندازه و شکل چشم شما باشد. این اطلاعات به پزشک شما کمک می کند تا نوع مناسب لنز داخل چشم (IOL) را انتخاب کند.

از 12 ساعت قبل از عمل جراحی، ممکن است از شما خواسته شود که از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

 

چه اتفاقی در طول جراحی می افتد؟

 

در بیمارستان یا کلینیک چشم، قطره ها به چشم شما اعمال میشوند تا مردمک چشم شما را باز کنند. منطقه اطراف چشم شما شسته و پاک می شود.

عمل معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد و تقریبا بدون درد است. بسیاری از مردم در طول عمل جراحی بیدار می شوند. دیگران ممکن است برای مدت کوتاهی به خواب بروند. اگر بیدار باشید بایستی به شما داروی بی هوشی داده شود تا اعصاب را در داخل چشم و اطراف آن بی حس کند.

پس از عمل، ممکن است یک پچ روی چشم شما قرار داده شود. برای مدتی استراحت خواهید کرد تیم پزشکی شما برای هر گونه مشکلی مانند خونریزی شما را تحت نظر خواهند داشت. اکثر افراد استفاده کننده از به جراحی آب مروارید می توانند در همان روز به خانه بروند. شما به کسی احتیاج دارید تا شما را به خانه برساند.

 

چه اتفاقی بعد از عمل می افتد؟

 

ناراحتی خفیف و متوسط بعد از جراحی آب مروارید طبیعی است. ترشح مایع از چشم نیز شایع است. چشم شما ممکن است به نور و لمس حساس باشد. اگر ناراحتی دارید، پزشک شما می تواند درمانی را برای آن تجویز کند. پس از یک یا دو روز این ناراحتی متوسط باید ناپدید شود.

برای چند هفته پس از جراحی، ممکن است پزشک شما از شما درخواست کند که از قطره چشم استفاده کنید تا به بهبودی و کاهش خطر عفونت کمک کند. از پزشک خود در مورد چگونگی استفاده از قطره چشم خود و اثرات آنها استفاده کنید. برای حفاظت از چشم خود، باید یک محافظ چشم یا عینک استفاده کنید. همچنین اجتناب از مالیدن یا فشار دادن روی چشم ضروری است.

هنگامی که در منزل هستید، سعی نکنید از کمر خم شوید تا اشیاء را روی زمین بردارید. هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید. میتوانید راه بروید، از پله بالا بروید و کارهای عادی و روزمره خانه را انجام دهید.

در بیشتر موارد، بهبود در ظرف هشت هفته کامل خواهد شد. دکتر شما آزمایشات را برای بررسی پیشرفت درمان شما انجام خواهد داد.

 

آیا ممکن است مشکلات، بعد از جراحی دوباره ایجاد شوند؟

 

مشکلات پس از جراحی نادر هستند، اما ممکن است رخ دهد. این مشکلات می توانند شامل عفونت، خونریزی، التهاب (درد، قرمزی، تورم)، از دست دادن بینایی، دوبینی و فشار بالا یا پایین چشم باشند. با اقدام فوری پزشکی، این مشکلات معمولا با موفقیت درمان می شوند.

گاهی اوقات بافت چشم که IOL را محاصره می کند، ابری می شود و ممکن است بینایی شما را تیره کند. این مشکل اصطلاحا "پس از آب مروارید" نامیده می شود و می تواند چند ماه یا چند سال پس از جراحی آب مروارید ایجاد شود.

پس از آب مروارید با لیزر درمان می شود. دکتر شما از لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک در بافت چشم در پشت لنز استفاده می کند تا اجازه عبور نور را بدهد. این روش سرپایی یک کپسولوتومی لیزر YAG است. این روش بدون درد است و به ندرت باعث افزایش فشار چشم یا سایر مشکلات چشم می شود. به عنوان یک احتیاط، ممکن است پزشک قبل یا بعد از عمل، قطره چشم برایتان تجزویر کند تا فشار چشمهایتان را پایین بیاورد.

 

چه موقع دید من دوباره طبیعی خواهد شد؟

 

شما می توانید به بسیاری از فعالیت های روزانه بازگردید، اما دید شما ممکن است تار شود. چشم های در حال بهبود نیاز به زمان دارند تا تنظیم شوند تا بتوانند به درستی با چشم دیگر تمرکز کنند، به ویژه اگر چشم دیگر آب مروارید داشته باشد. از پزشک خود در مورد زمان از سرگیری رانندگی سوال کنید.

اگر یکلنز داخل چشمی دریافت کردید، ممکن است متوجه شوید که رنگها بسیار روشنتر به نظر میرسند. لنز داخل چشمی بر خلاف لنز طبیعی شما که ممکن است رنگ زرد / قهوه ای داشته باشد روشن است. در عرض چند ماه پس از کارگزاری لنز داخل چشمی، شما به دید رنگی بهبود یافته عادت خواهید کرد. همچنین حین اینکه که چشم شما بهبود می یابد، ممکن است عینک های جدید یا لنزهای تماسی نیاز داشته باشید.

اگر بخشی از بینایی خود را تاکنون از دست داده باشم باید چه اقداماتی انجام دهم؟

اگر بخشی از بینایی خود را از دست داده اید، با جراح خود درباره گزینه هایی صحبت کنید که ممکن است به شما کمک کند که بیشتر از چشم انداز باقیمانده خود استفاده کنید.

 

چه کارهایی برای محافظت از بینایی خود میتوانم انجام دهم؟

 

استفاده از عینک آفتابی و کلاه با لبه برای جلوگیری از نور ماوراء بنفش خورشید ممکن است به تأخیر افتادن آب مروارید کمک کند. اگر سیگار میکشید، آن را ترک کنید. محققان همچنین معتقدند تغذیه خوب می تواند به کاهش خطرابتلا به آب مروارید وابسته به سن کمک کند. آنها مصرف سبزیجات برگ سبز، میوه و سایر مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها را توصیه می کنند.

اگر شما سن 60 سال و بالاتر داشته باشید، حداقل دو سال یکبار نیاز به معاینه چشم دارید. علاوه بر آب مروارید، چشم پزشک شمت شما می تواند علائم دژنراسیون ماکولا، گلوکوم و سایر اختلالات دید را بررسی کند. درمان زورهنگام برای بسیاری از بیماری های چشم ممکن است چشم شما را نجات دهد.

 

چه تحقیقاتی در حال انجام است؟

 

موسسه ملی چشم امریکا در حال انجام و حمایت از تعدادی از مطالعات مربوط  به عوامل مرتبط با آب مروارید وابسته به سن است. این مطالعات عبارتند از:

• اثر تابش نور خورشید، که ممکن است با افزایش خطر آب مروارید همراه باشد.

• مکمل های ویتامین، که نتایج مختلفی را در تأخیر در پیشرفت آب مروارید نشان داده اند.

• مطالعات ژنتیکی، که تضمین کننده درک بهتر عوامل و شرایط ابتلا به آب مروارید است.

مولف: آرزو محب

کد: 50017513

زمان انتشار: دوشنبه 21 آبان 1397 07:27 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 316

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.