تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

اختلالات خود ایمنی و چشم شما

اختلالات خود ایمنی و چشم شما

 

هنگامی که بیماری خود ایمنی دارید، سیستم ایمنی بدن به سلولهای سالم آسیب می رساند، از جمله آنهایی که در چشم شما هستند. گاهی اوقات تاثیر روی چشم شما می تواند بسیار واضح باشد که پزشک چشم می تواند اولین فردی باشد که احتمال دهد که شما مبتلا اختلال خود ایمنی باشید.

شاید شما مبتلا به اختلال خود ایمنی تشخیص داده شده اید و میخواهید بدانید که چطور چشمان شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است متوجه عود کردن مشکلات چشمی خود شوید. در هر صورت، درک ارتباط بین بیماری های خود ایمنی و سلامت چشم می تواند به شما کمک کند بدانید که چه کاری باید انجام دهید تا از چشم خود مراقبت کنید. 

 

1. آرتریت روماتوئید (به انگلیسی: Rheumatoid arthritis ) یا روماتیسم مفصلی

 

با آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی شما عمدتا به مفصل مفاصل شما حمله می کند که از مفاصل انگشتان دست و پا شروع می شود. در پاسخ، پوشش داخلی مفصل، ملتهب می شود، و استخوان را به پایین فشار میدهد و باعث آسیب رساندن به استخوان و غضروف می شود. اختلال می تواند قسمت های دیگر بدن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد، از جمله چشمان شما.

خشکی چشم ناشی از حمله سیستم ایمنی بدن به مجاری اشکی شایع ترین مشکل مربوط به چشم در ارتباط با آرتریت روماتوئید است، اما در برخی موارد، آرتریت می تواند به طور مستقیم به اسکلرا یا قسمت سفید چشم حمله کند. التهاب ناشی از آن (که اسکلریت نامیده می شود) باعث می شود که چشم شما قرمز، دردناک و حساس به نور باشد و اگر ادامه پیدا کند، بافت چشم شما را از بین می برد.

چشم پزشک میتواند اشک مصنوعی برای درمان چشم خشک یا قطره ضد التهابی برای درمان اسکلریت تجویز کند.

 

2. لوپوس(Lupus)

 

سیستم ایمنی بدن کسانی که از لوپوس رنج می برند، به طور جدی به هر گونه بافت بدن، از جمله اندام ها، مفاصل، سلول های خونی و پوست حمله می کنند. بنابراین، علائم مربوط به لوپوس گسترده هستند. اگر لوپوس دارید، سیکل های رمیسی و زخم ها را تجربه خواهید کرد، و در هر بار عود بیماری، نشانه های مختلف ممکن است خود را نشان دهند.

لوپوس می تواند به طرق مختلفی به چشم آسیب برساند، از جمله سوزاندن بافت های چشم، آسیب رساندن به اعصاب که حرکت و بینایی را کنترل می کند و آسیب به پوست پلک ها.

با این حال، شایع ترین مسائل چشم پزشکی که در افراد مبتلا به لوپوس دیده می شود، تغییرات در رگ های خونی در شبکیه است. هنگامی که سیستم ایمنی به سیستم گردش خون حمله می کند، خون کافی به رگ های خونی شبکیه نمی رسد. چشم تلاش می کند مشکل را حل کند، اما فقط رگ های خونی ایجاد می کند که دسترسی به خون ندارند و بنابراین تنها بینایی شما را محدود می کنند.

روش اولیه برای مقابله با واسکولیت شبکیه این است که خود لوپوس را درمان کنید. لوپوس در حال حاضر درمان ندارد، اما علائم آن می تواند مدیریت شود. پزشک شما احتمالا داروهای ضد التهابی را برای کمک به بازگرداندن جریان خون تجویز می کند.

اگر چشم پزشک شما واسکولیت شبکیه را در شما تشخیص داد و شما هیچ اختلال خود ایمنی شناخته شده ندارید، با پزشک عمومی خود در مورد این احتمال صحبت کنید. واسکولیت شبکیه با بسیاری از اختلالات خودایمنی همراه است و به ندرت به خودی خود روی میدهد.

 

3. پسوریازیس یا داء الصدف(Psoriasis)

 

پسوریازیس باعث ایجاد بیش از حد سلول های پوستی در سطح پوست می شود. در حالی که سلولهای پوست به طور کلی یک چرخه طول عمر یک ماهه دارند، افراد مبتلا به پسوریازیس هر روز چندین بار رشد سلولی جدید را تجربه می کنند. این منجر به ایجاد تکه هایی از پوست قرمز و خشک شده می شود. فاکتورهای محیطی و سبک زندگی مانند استرس، هوای سرد، آسیب های پوستی و برخی داروها ممکن است باعث عود کردن این اختلال شود.

پسوریازیس پوست شما را در سراسر بدن شما، از جمله پلک ها، تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است مناطق قرمز و پوسته پوسته شده ای اطراف چشم خود داشته باشید که هنگام باز کردن و بستن چشمان شما درد می کند یا پوست دچار خشکی و ترک می شود. از آنجا که پوست اطراف چشم شما بسیار ظریف است، شما باید بلافاصله با پزشک خود در مورد گزینه های درمان صحبت کنید.

برای درمان پسوریازیس روی چشم، پزشک چشم شما ممکن است از داروهای کورتیکواستروئیدها یا داروهای اگزما استفاده کند. در هنگام استفاده از هر پماد یا کرم باید مراقب باشید - اگر با چشم شما تماس پیدا کنند، می توانند باعث آسیب شوند.

 

4. مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس

 

این اختلال خودایمنی به طور ویژه مغز و سیستم عصبی هدف قرار می دهد. سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند که سعی دارد خود را با بافت اسکار تعمیر کند. با این حال، بافت اسکار، سیگنال هایی را که از طریق سیستم عصبی مرکزی عبور می کنند، قطع می کند، باعث بیخوابی، ضعف عضلانی، عدم کنترل بدن، درد و کاهش عملکرد شناختی می شود.

علاوه بر تمام این علائم، ممکن است از مشکلات بینایی نیز رنج ببرید. مشکلات بینایی ممکن است در واقع یکی از اولین نشانه هایی است که شما در پی MS داشته باشید، که یکی از دلایلی است که معاینه های منظم چشم بسیار مهم هستند. یک شاخص اولیه برای MS التهاب عصب بینایی است که به عنوان آماس عصب بینایی شناخته می شود، که دید شما را با تار شدن یا محدود کردن آن به طور کامل، محدود می کند.

سایر مسائل مربوط به چشم در ارتباط با MS عبارتند از حرکات غیرقابل کنترل چشم و دوبینی، و جلوگیری از حرکات هماهنگ دو چشم  به علت عضلات ضعیف. در هر مورد، علائم معمولا در طول درمان کلی MS حل می شوند، اما پزشک چشم شما ممکن است کورتیکواستروئیدها را نیز توصیه کند.

 

اختلالات خود ایمنی بسیاری از جنبه های زندگی شما، از جمله بینایی شما را در بر می گیرد، اما راه هایی برای غلبه بر این مشکلات چشم و حفظ دید شما وجود دارد. به یک متخصص چشم برای معاینه تخصصی و دریافت راهکارهایی برای مراقبت از چشمانتان مراجعه کنید.

 

مولف: آرزو محب

کد: 50017625

زمان انتشار: یکشنبه 27 آبان 1397 08:07 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 5162

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.