تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

منظور از uv عینک چیست ؟

منظور از uv عینک چیست ؟

امروزه استفاده از عینک آفتابی به عنوان یک ضرورت برای سلامتی چشم ها مطرح است. باید از چشم هایمان در مقابل نور خورشید و اشعه فرابنفش محافظت کنیم. عینک آفتابی مناسب می تواند در مواجه با نور شدید خورشید باعث دید بهتر شود و همچنین از آسیب به عدسی و شبکیه چشم جلوگیری می کند.

نور شدید خورشید باعث خستگی چشمهایمان و کاهش قدرت دید می شود. و اگر هر روز ساعت ها چشممان بدون حفاظ بماند احتمال ابتلا به آب مروارید بالا می رود.

اشعه فرابنفش دارای سه طول موج است ( uva ، uvb ، uvc ) که از بین آنها اشعه (uvc) در لایه ازن جذب می شود و هیچ وقت به زمین نمی رسد و قسمتی که برای چشم مضر است (uvb) است که باعث آفتاب سوختگی و مشکلات چشمی می شود.

اگر uvb بر روی برف بتابد و با چشمان ما برخورد کند سبب کوری برگشت پذیر می شود و فرد ممکن است برای یک نیم روز تا دو روز نتواند مانند قبل ببینید.

دانشمندان معتقدند قرار گرفتن به مدت طولانیدر معرض اشعه uv می تواند در مرکز دید تغییراتی بوجود آورد .

اشعه uv توسط عدسی چشم جذب می شود ، اشعه ای که باید چشم را از تماس با آن دور کرد uvb می باشد . عینک ها باید نود و هشت درصد از uva , uvb را جذب کنند. عینکی که فاکتورهای استاندارد لازم را ندارد ، آسیب بسیار بیشتری بر چشم ما می زند و باعث می شود مردمک چشم باز شده و تمام اشعه های خطرناک به داخل چشم نفوذ کنند.

اشعه «UVA» بیشتر توسط عدسی چشم جذب می‌شود و هیچ نشانی برای ضرر چشم وجود ندارد. اشعه‌ای که باید چشم را از آن مصون نگه داشت UVB است.

عینک‌ها باید حداقل ۹۸ درصد از UVA و UVB را جذب کنند چون عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چراکه عینک آفتابی باعث می‌شود مردمک چشم باز شود و حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعه‌های مضر به داخل چشم نفوذ می کنندو بسیار خطرناک است.

نحوه شناخت عينك استاندارد

عینک های ارزان قیمت فقط 40 درصد از uv را جذب می کنند و به چشم آسیب زیادی می زنند . یکی از راههای شناخت عینک استاندارد ، استفاده کردن از دستگاه uv متر است که در عینک فروشی های معتبر وجود دارد.

تنها ملاک تشخیص عینک آفتابی اصلی از تقلبی استفاده از دستگاه uv متر است. تشخیص استاندارد بودن عینک های آفتابی نه تنها برای افراد عادی بلکه برای چشم پزشکان نیز کاری سخت و تقریبا غیر ممکن است.

دستگاه uv سنج می تواند uv عینک ها را از 98 درصد به بالا تشخیص دهد . گاهی علامت (uv 400) که در کناره برخی از عینک ها درج شده نشان دهنده این موضوع است که قدرت محافظت از چشم در برابر uvb را دارند. نمی توان با توجه به قیمت بالا ، عینک خوب و یا بد و طریقه عمل کردن آن را در برابر uv تشخیص داد ، تنها وسیله ممکن دستگاه uv سنج است.

به خاطر اهمیت زیاد عینک آفتابی در محافظت از چشم هایمان در برابر اشعه uv استفاده از آن بسیار توصیه می شود ، خصوصا در فصل زمستان و هنگامی که برف وجود دارد ، زیرا برف حدود 80 درصد از uv را بازتاب می کند و در صورت بی دفاع بودن چشم هایمان در برابر بازتاب اشعه صدمات زیادی می بینند. و لی آب و زمین تنها 10 درصد را بازتاب می کنند.

ویژگی های عینک آفتابی خوب :

*باید از چشمانتان در برابر اشعه فرابنفش حفاظت کند.

*باید از چشمانمان در برابر نور شدید خورشید حفاظت کند.

*باید از چشم ها در برابر نورهای زننده مراقبت کند.

*باید وضوح و کنتراست را بالا ببرد.

عینک های آفتابی ارزان قیمت معمولا ویژگی های مطرح شده در بالا را ندارند ، فقط تنها از شدت نور کم می کنند و توانایی در حذف و از بین بردن اشعه فرا بنفش ندارند.

به همین علت عنبیه چشم ها به خاطر کم شدن شدت تابش بیشتر باز می شوند و اشعه فرابنفش به راحتی جذب آنها شده و آسیب زیادی بر شبکیه چشم وارد می کند. همچنین احتمال ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم را بالا می برد.

برای سلامت چشم و مراقبت از آنها باید حتما از عینک های آفتابی که دارای حداقل حفاظت هستند (uv 400) و همچنین از برندهای معتبر استفاده شود.

 

کد: 50017034

زمان انتشار: چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:22 ب.ظ

تعداد نمایش: 19475

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.