تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

استرس چگونه چشمان شما را تحت تاثیر قرار میدهد؟

استرس چگونه چشمان شما را تحت تاثیر قرار میدهد؟

 

 

اگر زندگی پر مشغله ای دارید، ممکن است اثرات استرس را احساس کنید. شاید شما غرغر کنید، احساس خستگی کنید یا شاید شما دائما با خوردن غذا آرامش پیدا کنید بدون توجه به اینکه این غذا ها چقدر سالم هستند.

با این حال، آیا می دانستید که استرس نیز می تواند روی چشم شما تأثیر بگذارد؟ در طول این زمان دشوار که زندگی شما خیلی شلوغ یا دشوار است، چشمان شما می توانند جزایش را همانند بقیه بدن شما بپردازند. یاد بگیرید که چه علائم چشمی در اثر استس زیاد ناشی شوند و باید با آنها چگونه برخورد کنید.

 

مشکلات متداول چشمی مرتبط با استرس چه مواردی هستند؟

 

اکثر مسائل مربوط به استرس موقت هستند، اگر شما مشکلی مداوم در چشمان خود دارید بدون توجه به آنچه که در زندگی شما اتفاق می افتد، احتمالا مشکل شما احتمالا مروبط به چشمانتان است و نه سطح استرستان. اگر دچار مشکالت چشم هستید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

اما زمانی که یه ددلاین کاری سخت دارید یا همه فرندانتان به یکباره مریض میشوند، ممکن است متوجه این مشکلات شوید:

• دید تونلی. شما ممکن است بخشی از دید محیطی خود را از دست بدهید و احساس کنید که فقط می توانید فضای مستقیم جلوی چشم خودتان ببینید.

• حساسیت به نور. ممکن است حس کنید نور درخشان به چشمتان آسیب میزند یا دیدن را برایتان سخت میکند.

• پرش پلک. یک یا هر دو چشم شما به صورت رندوم دچار اسپاسم شوند.

• چشم بسیار خشک یا بسیار مرطوب. در حالی که این علائم مخالف است، هر یک از آنها می تواند ناشی از استرس باشد. اینها همه بستگی دارد که چگونه بدن شما به وضعیت سخت پاسخ می دهد.

• بینایی تار. اگر ناشی از استرس است، معمولا خفیف است و نه شدید.

• خستگی چشم. فشار چشم ممکن است ناشی از چیزی ساده باشد، مانند خسته شدن در اثر استفاده بیش از حد طولانی از کامپیوتر. با این حال، این نیز می تواند ناشی از استرس باشد.

• شناورهای چشم. شناورهای چشم، نقاط کوچکی هستند که به نظر میرسد روی چشم شما شنا می کنند.

 

این علائم معمولا وحشتناک نیست - شما می توانید بدون مراجعه به چشم پزشک با آنها کنار بیایید. مشکلات بیشتر آزار دهنده هستند تا ناتوان کننده. با این حال، اگر مدت زمان طولانی طول بکشند و یا بسیار ناراحت کننده باشند، حتما باید به متخصص مراجعه کنید.

 

چه چیزی باعث رخ دادن مشکلات چشمی ناشی از استرس شود؟

 

هنگامی که شما مضطرب، ترسیده و یا دچار استرس هستید ، غریزه بدن شما به حالتی که دانشمندان "مبارزه یا پرواز" مینامند میرود. بدن شما شروع به تولید هورمون هایی مثل آدرنالین می کند که سرعت ضربان قلب شما را افزایش می دهد و مغز شما خون بیشتری را به عملکرد های اساسی مانند اندام های داخلی و خون کمتر به اندام شما منتقل می کند.

دلیل اینکه بدن شما این اقدامات را انجام می دهد این است که از شما محافظت کند. هنگامی که در مورد چیزی نگران است، مغز شما یک تهدید شناسایی میکند، بنابراین پاسخ آن برای مبارزه با تهدید و یا فرار از آن است. در حالی که این یک پاسخ بزرگ به خطر فیزیکی است، مانند یک مزاحم در خانه یا یک حیوان خطرناک، برای اکثر مشکلات ناشی از استرس، مانند بحث با همسر یا یک پروژه بزرگ در محل کار مفید نیست.

اگرچه پاسخ مغز شما به استرس برای مشکلات غیر فیزیکی مفید نیست، اما باز هم اتفاق می افتد. هنگامی که شما در جنگ یا حالت پرواز هستید، چشمان شما می توانند دچار مشکل شوند، زیرا مغز شما باعث می شود تا مردمک چشم شما منبسط شود. ایده پشت این پاسخ این است که نور بیشتری به چشم های شما برساند تا بتوانید هر گونه تهدید بالقوه را واضح تر ببینید.

با این حال، هنگامی که مدت زمان طولانی تحت تأثیر استرس قرار می گیرید، کشش مداوم باعث حساسیت به نور می شود و می تواند باعث ایجاد فشار جدی روی چشم شما شود. علاوه بر این، هنگامی که شما بسیار ناراحت و عصبی هستید، همانند بسیاری از افرادی که دچار استرس هستند، عضلات در داخل و اطراف چشم شما می توانند سفت شوند، و باعث ایجاد درد و فشردگی می شوند.

 

چه میتوانید انجام دهید؟

 

اگر فکر می کنید که مشکلات چشم شما مربوط به استرس است، می توانید با تلاش برای استراحت شروع کنید. علائم خود را به عنوان علائم هشدار دهنده در نظر بگیرید - بدن شما به طور واضح تلاش می کند تا به تهدید پاسخ دهد و به شما آسیب می رساند. بهترین کاری که باید بکنید این است که سعی کنید پاسخ مغزتان را به آرام کنید.

شما احتمالا بهتر از هرکسی میدانید چه چیزی میتواند استرس شما را از بین ببرد. با این حال، اگر شما نیاز ایده ای برای کم کردن استرس دارید میتواند اینها را امتحان کنید:

• گرفتن حمام طولانی و گرم و تمرکز بر اینکه چه احساسی از آن دارید

• مدیتیشن

• به آرامی، نفس عمیق بکشید، هوا را به جای قفسه سینه به شکم خود بفرستید

• نویسندگی در مجله

• ورزش کردن

همانند همیشه احساس بهتری خواهید داشت اگر خواب و ژیم غذایی مناسبی داشته باشید. حتی اگر شما مشغله دارید، داشتن حداقل چند دقیقه استراحت به شما کمک میکند که بدن شما آرام شود.

اگر در اغلب موارد احساس استرس یا نگرانی داشته باشید، ممکن است نیاز به تغییرات بزرگی داشته باشید. ممکن است در تلاش باشید کار زیادی را در بازه زمانی کوتاهی انجام دهید، که باید از این کار صرف نظر کنید. همچنین ممکن است اختلالی اضطرابی داشته باشید که بسیار قابل درمان است. اگر به طور مداوم احساس نگرانی شدید میکنید، ممکن است زمان صحبت با یک دکتر یا مشاور فرارسیده باشد تا اطمینان حاصل کنید که از لحاظ احساسی و جسمی سالم هستید.

هنگامی که شما راهی برای مقابله با استرس خود پیدا کردید، باید چشمانتان به حالت عادی بازگردند. مشکلات چشمی مرتبط با استرس موقتی هستند و به آسانی قابل حل هستند. با این حال، اگر مشکلات تداوم داشت حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

مولف: آرزو محب

کد: 50017626

زمان انتشار: یکشنبه 27 آبان 1397 08:08 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 104

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.