تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

نحوه ساخت عینک آفتابی چوبی – بخش اول

نحوه ساخت عینک آفتابی چوبی – بخش اول

یکی از گران قیمت‌ترین انواع عینک‌ها، عینک‌های چوبی هستند. این گونه عینک‌ها طرفداران زیادی برای خود دارند. شاید شما هم دلتان می‌خواهد که عینک چوبی داشته باشید. ما روش ساخت آن را به شما آموزش می‌دهیم. شما با این آموزش می‌توانید با کم‌ترین هزینه برای خود عینک دودی چوبی فراهم نمایید.
حقیقت قضیه این است که روکش این عینک از نوع چوب خواهد بود. افرادی که به هنر نجاری آشنایی دارند به راحتی می‌توانند از این روش بهره بگیرند. در واقع عینک ساخته شده توسط آن‌ها بسیار زیبا خواهد شد. افرادی هم که تا به حال نجاری نکرده اند، می‌توانند با چند بار آزمون و خطا به نتیجه دلخواه خود برسند. هرچقدر بیشتر تلاش کنند، نتیجه بیشتری عایدشان خواهد شد. 
اگر ابزار CNC در دسترس شما باشد، خیلی برای شما مفید است. البته در اینجا از روشی استفاده می‌کنیم که همگان بتوانند از آن بهره بگیرند. در واقع نیاز به استفاده از ابزار‌های پیشرفته نیست. شما به راحتی می‌توانید برای فریم خود از یک لنز مناسب استفاده کنید. همچنین اگر لنز بدون استفاده دارید، می‌توانید برای آن یک فریم تولید کنید.
البته در این جا به شما توصیه می‌کنیم تا از یک فریم به عنوان الگو استفاده نمایید. می‌توانید نمونه ارزان فریم مورد نظر خود را خریداری کرده و از آن در طول ساخت استفاده کنید.


مرحله اول: وسایل مورد نیاز


وسایل متعددی برای تهیه این فریم چوبی مورد نیاز است. ابتدا چند ورق روکش چوب تهیه نمایید. سپس چسب PVA را برای چوب تهیه نمایید. افرادی که در نجاری مهارت دارند می‌توانند از اره دستی استفاده نمایند. در غیر این صورت می‌توانید از اره عمودبر برقی بهره بگیرید. دریل با قابلیت فلز کاری نیز در اختیار داشته باشید. در نهایت کاغذ سمباده در دسترس شما باشد. 


مرحله دوم: مشخص کردن شکل فریم


در این مرحله طراحی شکل فریم بسیار مهم است. اگر بتوانید یک فریم به عنوان الگو تهیه کنید، کارتان بسیار راحت خواهد شد. فریم را روی کاغذ قرار دهید و بدین وسیله شکل قسمت‌های مختلف آن را بکشید. اکنون از شکل‌های کشیده شده یک عکس گرفته و عکس مورد نظر را در برنامه اتوکد وارد نمایید. اکنون خطوط کشیده شده را مرتب نمایید. پس از این که شکل مورد نظرخود را کشیدید، یک فایل DXF تهیه نمایید. اکنون دوباره روی خطوط کار نمایید.
در نهایت، نتیجه آن برای کار با دستگاه برش لیزری آماده خواهد شد. اکنون نوبت به طراحی رسیده است. این خطوط باید به زیبایی بر روی چوب حکاکی شوند. اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی ندارید، باید به گونه‌ای دیگر این کار را انجام دهید. در این صورت باید به وسیله دست، طرح را بر روی کاغذ کشیده و سپس به صورت دستی آن را به چوب انتقال دهید. اگر کمی دقت داشته باشید، طراحی دستی شما دقیق خواهد شد.


مرحله سوم: انتخاب روکش‌ها و ترکیبات آن‌ها


در این مرحله روکش‌های مختلف چوبی در اختیار دارید. شما می‌توانید روکش مورد نظر خود را انتخاب کرده و یا چند تا از آن‌ها را با هم ترکیب کنید. به این روش می‌توانید به آن الگو و ضخامتی که مد نظرتان است دست پیدا کنید. راه جالب‌تر این است که بین لایه‌های روکش از یک ماده تیره‌تر مانند پلاستیک استفاده کنید تا باعث شوید فریم چند رنگ شود.
در انتخاب روکش‌ها نیز باید به نکته‌های جالبی دقت فرمایید. تمام روکش‌ها باید به یک اندازه از چسب استفاده کنند. لایه‌ها نباید در مقابل چسب از خود مقاومت نشان دهند. اگر یکی از این لایه‌ها در برابر چسب مقاوم باشد، باعث شکنندگی فریم می‌شود. همچنین بهتر این است که خطوط پر رنگی که روی آن‌ها قرار دارند، همگی افقی یا عمودی باشند و در یک امتداد قرار بگیرند.


مرحله چهارم: ساخت پایه برای چسباندن روکش‌ها


ممکن است قسمت جلوی فریم شما صاف باشد. در این صورت می‌توانید آگاهانه از این مرحله صرف نظر نمایید. اما اگر دیدی که جلوی فریم دارای کمی خمیدگی است، یک پایه را ساحته که روکش‌ها به کمک آن شکل بگیرند. برای این که این پایه‌ها را درست کنید، می‌توانید به راحتی از دستگاه CNC استفاده کنید. اما انجام این کار با اره عمود بر برقی نیز ممکن است. با استفاده از یک پایه می‌توان به قسمت اصلی فریم شکل داد. همچنین یک پایه نیز برای دسته‌ها مورد نیاز است.
جزئیات ساخت پایه‌ها، وابسته به فریم اصلی شماست. برای این که بتوانید هر دو پایه را بسازید، باید از بلوک‌های چوبی استفاده کنید. در ساختن پایه دسته‌های عینک دودی، آن‌ها باید به دو قسمت مناسب تقسیم شوند. اما دقت کنید در ساخت پایه بدنه فریم باید شکل گیری به صورت کامل باشد. فریم اصلی که در اختیار دارید را بر روی بلوک چوبی قرار دهید. سپس دو آن را بکشید. در این مرحله باید از اره عمودبر برقی و یا دستگاه CNC استفاده کنید. به وسیله آن‌ها می‌توانید از روی خطی که کشیده اید برش دهید.


مرحله پنجم: چسباندن روکش‌ها به هم


اکنون وقت آن است که لایه‌های روکش در اندازه مناسب برش داده شوند. هر دو طرف آن‌ها را به یکدیگر چسب بزنید و به هم بچسبانید. پس از این که چسباندن روکش‌ها به اتمام رسید، آن‌ها را در داخل پایه‌ای که درست کرده اید قرار دهید. در این مرحله، پایه به گیره باید سفت شود. در این صورت روکش‌ها بسیار خوب شکل خواهند گرفت. در کنار بخش‌هایی از روکش که از پایه بیرون زده شده اند، دو بلوک چوبی را قرار دهید و سپس به وسیله گیره، این بلوک‌ها را به هم محکم کنید.
در این هنگام که روکش‌ها را داخل پایه قرار می‌دهید، دقت کنید که پایه حتما داخل پلاستیک باشد. اگر این کار را به دقت انجام ندهید، روکش‌ها به قالب خواهند چسبید و دیگر جدا شدن آن‌ها غیر ممکن است. اما توصیه دیگری نیز داریم. پیشنهاد می‌کنیم چسب را به وسیله آب کمی رقیق نمایید. اگر این کار را انجام دهید، نفوذ چسب در لا به لای لایه‌ها بسیار راحت‌تر انجام می‌شود و ظاهر بهتری خواهد داشت. اگر از چسب بهره نبرید، مقاومت فریم شما زیاد نخواهد شد.
 

مولف: ف.ب

کد: 50018885

زمان انتشار: سه شنبه 7 خرداد 1398 04:41 ب.ظ

منبع: www.idealoptic.ir

تعداد نمایش: 4379

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.