تلفن تماس :02188976617

عینک طبی و عینک آفتابی

گالری عینک ایده آل

حفظ سلامت چشم برای کاربران کامپیوتر

حفظ سلامت چشم برای کاربران کامپیوتر

 

اگر در تمام طول روز در مقابل رایانه کار کنید، ممکن است در چشم خود خستگی، خشکی یا خارش احساس کنید. خیره شدن بر یک صفحه برای ساعات طولانی می تواند بر روی چشم شما تاثیر بگذارد. ممکن است نگران باشید که آیا به طور دائمی چشم هایتان را آسیب می زنید یا ممکن است بخواهید بدانید که چه کاری می توانید برای مقابله با ناراحتی انجام دهید.

اگر میخواهید بیشتر درباره ارتباط بین چشمها و رایانه بدانید، خواندن را ادامه دهید. شما درباره اینکه چگونه صفحه نمایش دید و سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و آنچه که می توانید در مورد آن انجام دهید. یاد خواهید گرفت

 

صفحه کامپیوتر و چشمان شما

 

اگر استفاده زیاد از کامیپوتر بخشی ناگزیر از شغل شما باشد، ممکن است دچار مشکل چشم شوید. شما تنها نیستید - حداقل 50 درصد از افرادی که با کامپیوتر کار میکنند چنین مشکلاتی را گزارش میکنند اما شاید تعداد واقعی چیزی نزدیک به 90 درصد باشد. ممکن است علائمی مانند موارد زیر را متوجه شوید:

 

• بینایی تار

 

• خشکی چشم، خارش چشم، قرمزی چشم

 

• دو بینی

 

• سردرد

 

هیچ کدام از این نشانه ها شوخی نیستند، و اگر شدید باشند، کیفیت کار شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. این علائم اغلب به نام سندرم بینایی کامپیوتر شناخته می شوند. همانند سندرم تونل کارپا، این مشکل از طریق استفاده تکراری ایجاد می شود: چشمان شما سخت کار می کنند تا مطالب روی صفحه کامپیوتر را بخوانند و خسته می شوند.

صرف خواندن از یک صفحه برای مدت زمان طولانی هم می تواند برای چشم شما دشوار باشد، با تمام حرکات چشم و نیاز به متمرکز شدن از نزدیک که کار شما آن را میطلبد، و کامپیوترها مشکلات را بدتر میکنند. انعکاس، سوسو زدن، و کنتراست صفحه نمایش کامپیوتر، دید بیشتر از شما میطلبد.

علاوه بر این، هنگام استفاده از رایانه، بسیاری از مردم فراموش می کنند پلک بزنند. معمولا ما حدود 15 تا 20 بار در دقیقه پلک می زنیم، اما هنگام خواندن یک صفحه نمایش، ما اغلب تنها نیمی از این مقدار را انجام میدهیم. این خیره شدن میتواند چشمان شما را خشک کند، که باعث سوزش می شود.

با این حال، مطمئن باشید که احتمالا چشم شما آسیب ندیده است. در حالی که سندروم بینایی کامپیوتر ممکن است ناخوشایند باشد، اگر زمان کوتاهی از کامپیوتر استفاده نکنید، چشمان شما استراحت خواهد کرد و دوباره احساس راحتی خواهید داشت.

 

مانیتور کامپیوتر، چشمان شما، و عادات خواب شما

 

تماشای مانیتور کامپیوتر برای ساعت ها می تواند بیشتر از چشم شما تاثیر بگذارد. اکثر صفحه نمایش ها دارای نور آبی هستند که می توانند در چرخه خواب شما اختلال ایجاد کنند. یک گروه تحقیقاتی در بوستون، ماساچوست در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان در مورد تاثیر استفاده از تبلت قبل از خواب قبل از ساعت خواب در مقایسه با یک کتاب چاپی، مطالعه کرد.

گروهی که از یک دستگاه دارای نور پس زمینه مطلاعه میکنند، مدت ده دقیقه طول کشید تا بتوانند بخوابند و نتوانستند خوابی عمیق به همان اندازه ی کسانی که از کاغذ مطالعه داشتند داشته باشند. محققان بر این باورند که صفحه نمایش های الکترونیکی دارای طول موج های آبی موجب تداخل با تولید ملاتونین، هورمون ایجاد کننده خواب می شود. در نتیجه، کسانی که از صفحه نمایش استفاده می کنند احساس خواب آلودگی نمی کنند، پس خوابشان به تاخیر می افتد و بعد از رفتن به رخت خواب طول میکشد تا بتوانند بخوابند.

اگر تا دیروقت با تبلت یا رایانه خود کار میکنید و پس از آن خوب نمیخوابید، تنها به چشمان خود خشکی، فشار و ناراحتی می آورید، همراه با دیگر عوارض جانبی محرومیت از خواب.

عاداتی برای داشتن چشم سالم

 

اگر چشمان شما دچار دردسر هستند، باید تغییراتی را اعمال کنید. واضح ترین تغییر این است که استفاده از صفحه نمایش را، به ویژه یک یا دو ساعت قبل از خواب، کاهش دهید. با این حال، اگر شما در مقابل یک کامپیوتر کار می کنید و نمی توانید کار خود را ترک کنید، راه حل های زیر را امتحان کنید.

 

فاصله مناسب را رعایت کنید

 

اگر صفحه نمایش رایانه شما خیلی نزدیک به چهره شما باشد، چشمان شما باید فشار بیشتری برای تمرکز داشته باشند. با این حال، نیاز نیست صفحه نمایش شما خیلی دور باشد. مانیتور خود را فقط در زیر سطح چشم و حدود 20 تا 28 اینچ دور از چشم خود نگه دارید. محققان این فاصله را به عنوان فاصله بهینه معرفی کرده اند.

 

از شر انعکاس ها خلاص شوید

 

انعکاس اضافی روی صفحه رایانه باعث می شود که چشمان شما کار سخت تری را انجام دهند زیرا سعی می کنند متن را رمزگشایی کنند. بزرگترین علت انعکاس نور، نور طبیعی است که از یک پنجره می آید، می توانید کامپیوتر خود را از نور دور کنید یا پرده را بکشید.

اگر چراغهای بالای سرتان بیش از حد روشن باشند، ممکن است انعکاس بیشتری از صفحه نمایش داشته باشید. سعی کنید فقط تعدادی از لامپها را روشن کنید و نه همه آنها را. اگر هیچ راه حلی وجود نداشت، می توانید با استفاده از یک فیلتر انعکاس بر روی صفحه کامپیوتر خود نیز تجربه راحتی برای ار با کامپیوتر ایجاد کنید.

 

تنظیمات سیستم خود را دستکاری کنید

 

ممکن است صفحه کامپیوتر شما بیش از حد روشن یا بیش از حد تاریک باشد یا مجبور باشید با فونتهای با سایز کوچک کار کنید. تنظیمات کامپیوتر را دستکاری کنید تا به تنظیماتی برسید که برای چشمانتان راحتتر هستند.

 

 

وقفه ایجاد کنید

هرچند نتوانید از کامپیوتر دور شوید ولی باز هم چشمان شما به وقفه ی کوتاهی نیاز دارند. از دستورالعمل 20-20-20 استفاده کنید: هر 20 دقیقه، دید خود را از کامیپوتر برداشته و به جسمی در فاصله بیست فوتی نگاه کنید. 20 ثانیه به این شی نگاه کنید. این کار به شما امکان می دهد تا تمرکز خود را دوباره تنظیم کنید.

اگر در چشمان خود دچار مشکل شده اید، استفاده از صفحه نمایش را بررسی کنید. شما می توانید چشمان خود را با رعایت مراقبت های کافی سالم نگه دارید. 

 

مولف: آرزو محب

کد: 50017351

زمان انتشار: پنج شنبه 26 مهر 1397 08:30 ب.ظ

منبع: Ideal Optic

تعداد نمایش: 112

اطلاعات تماس


آدرس :تهران میدان فاطمی میدان گلها خیابان کاج شمالی پلاک 134/1
تلفن : 02188976617
پست الکترونیکی (ایمیل) : idealoptic1@gmail.com
 

تمامی حقوق محفوظ است و استفاده از محتوا تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.